Katar z krwią u dziecka, co zrobić?

katar z krwią u dziecka - co zrobić

Spis treści

Katar z krwią – co oznacza u dziecka?

Choć krew w katarze jest symptomem, który u wielu rodziców powoduje natychmiastowy niepokój, to warto najpierw zastanowić się, co może oznaczać krew w katarze u dziecka. Może okazać się bowiem, że to nic strasznego, a jedynie pęknięte naczynka czy inne bardzo przyziemne powody. Natomiast jeśli zauważysz inne niepokojące objawy lub połączysz ten symptom z niecodziennym zachowaniem dziecka – koniecznie jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Katar z krwią u dzieci — przyczyny

Przyjrzyjmy się, co konkretnie może nam mówić obecność krwi w katarze malucha. Przede wszystkim chcemy Cię uspokoić – zdecydowana większość przypadków nie będzie niczym poważnym, bowiem krwawienie z nosa u dzieci występuje… stosunkowo często. Dlaczego?

Zapewne zauważasz, że katar z krwią u dziecka pojawia się najczęściej w sezonie grzewczym i chorobowym,  czyli jesienno-zimowym. Wszystko przez zwiększone ryzyko infekcji, które często nawracają lub trwają dłużej niż o innych porach roku – śluzówka nosa jest wtedy przesuszona i zmęczona, może mieć więc tendencję do niewielkich krwawień. Co więcej, nawet drobne uszkodzenia mechaniczne mogą spowodować niewielkie naruszenie naczyń krwionośnych w nosku dziecka, co z kolei doprowadzi do obecności krwi w katarze. 

katar z krwią u dziecka

Czasem katar z krwią u dziecka może być efektem zbyt mocnego lub częstego opróżniania nosa, szczególnie przy przedłużających się czy przewlekłych infekcjach. Inna opcja to na przykład obecność ciała obcego w jamie nosowej czy wdychaniem zbyt suchego powietrza.

Są też sytuacje, w których u podłoża problemu leżą inne dolegliwości malucha, na przykład nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi czy hemofilia – jednak wówczas katar nie będzie jedynym objawem.

Kiedy do lekarza?

W rzadkich przypadkach krew w katarze może wskazywać na konkretną infekcję lub nawet poważniejsze stany, takie jak skaza krwotoczna. Ważne jest, aby w przypadku mocnych krwawień natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, aby można było zidentyfikować przyczynę objawów i w razie potrzeby podjąć skuteczne leczenie. 

Katar z krwią u dzieci – co robić? Kiedy udać się do lekarza?

Przejdźmy teraz do tego, jak postępować w przypadku kataru z krwią. Jak leczyć, jakie działania podjąć, co robić, a czego lepiej nie?

Od razu musimy zaznaczyć, że nie ma jednej odpowiedzi na te pytania, ponieważ plan działania w przypadku zauważenia u dziecka krwistego kataru bezpośrednio wiąże się z kontekstem (np. zachowaniem pociechy, innymi objawami), i to właśnie zdrowy rozsądek powinien Ci podyktować, co robić. Na pewno niewielka ilość czerwieni w katarze nie jest powodem do wyruszenia z maluszkiem do szpitala, jednak w przypadku niepokoju zawsze warto umówić jak najszybszą wizytę u pediatry – chociażby po to, aby wykluczyć potencjalne problemy. Im wcześniej dziecko otrzyma diagnozę, tym szybciej będzie można mu pomóc.

Nigdy nie bagatelizuj problemu dziecka, ale zachowaj spokój, aby znaleźć w porę właściwą pomoc.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *