Bezdech u dziecka przy katarze

Jak należy leczyć bezdech u dziecka?

Spis treści

Bezdech u dziecka podczas snu to sytuacja, która zaniepokoi chyba każdego rodzica. Warto zrozumieć, czym jest bezdech, jakie są jego przyczyny i jakie kroki można podjąć, aby pomóc dziecku w takiej sytuacji, a także kiedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Czy bezdech u dziecka przy katarze jest normalny? A może również powinien Cię niepokoić? Podpowiadamy.

Bezdech u dziecka jest niebezpieczną dolegliwością

Bezdech senny u dziecka – czym jest?

Bezdech u dziecka podczas snu to przerwa w oddychaniu, która może trwać od kilku sekund do ponad minuty. Zdarza się, że występuje wielokrotnie podczas jednej nocy. Najczęściej bezdech senny u dzieci jest spowodowany niedojrzałością układu oddechowego oraz układu nerwowego. 

Warto wiedzieć, że jest to stosunkowo częste zjawisko u niemowląt i małych dzieci i dobrze jest być na nie wyczulonym, aby szybko zauważyć problem.

Bezdech u dziecka – objawy

Bezdech u dziecka podczas snu jest powszechnym zmartwieniem rodziców. Dlatego warto znać objawy, które sugerują, że mamy do czynienia z bezdechem. Poniżej kilka istotnych oznak, na które należy zwracać uwagę, aby w razie potrzeby szybko zareagować.

  • Jednym z najbardziej widocznych objawów bezdechu u dziecka jest nagła przerwa w oddychaniu podczas snu. Dziecko może przestawać oddychać na kilka sekund lub nawet ponad minutę. Przerwy te mogą się powtarzać wielokrotnie podczas jednej nocy.
  • Podczas epizodów bezdechu u dziecka, możesz zauważyć, że jego skóra zmienia kolor. Może stawać się blada lub niebieskawa, co jest wynikiem niedotlenienia. To znak, że trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
  • Niektóre maluchy z bezdechem mogą wydawać specyficzne dźwięki podczas snu, takie jak chrapanie, sapanie czy jęknięcia. Wszystko to jest związane z nieprawidłowościami oddechowymi.
  • Dzieci z bezdechem mogą często budzić się w nocy i mieć trudności z ponownym zasypianiem – choć musisz pamiętać, że jest to objaw nieswoisty i może wiązać się też z innym dyskomfortem (chociażby katarem czy przeziębieniem).
  • Maluszki, które cierpią na problemy oddechowe podczas snu, mogą wydawać się niewyspane i zmęczone, nawet mimo długich godzin snu. To wynik przerw w oddychaniu, które zakłócają zdrowy sen, a z kolei jego brak powoduje rozdrażnienie.

Poznaj objawy bezdechu u dziecka

Bezdech u dziecka podczas kataru – co robić?

Bezdech u dziecka podczas kataru może być szczególnie niepokojący. Katar powoduje obrzęk błony śluzowej nosa i gardła, co utrudnia oddychanie. Dzieci, zwłaszcza niemowlęta, które jeszcze nie potrafią oddychać przez usta, mogą mieć trudności z oddychaniem podczas snu, gdy nos jest zatkany, a bezdech potęguje ryzyko niedotlenienia.

Aby pomóc dziecku w takiej sytuacji, możesz postarać się zapewnić mu jak największy komfort, ale pamiętaj – jeśli sytuacja się powtarza lub widzisz wysoki dyskomfort u dziecka, skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie. Bagatelizowanie takich objawów nie jest dobrym pomysłem!

W międzyczasie możesz:

  1. Użyć roztworu soli fizjologicznej lub specjalnych kropli do nosa, aby nawilżyć nos dziecka.
  2. Zastosować aspirator Katarek Complete Secure+, który można używać już u maluszków, aby odciągać katar bez ryzyka nadkażenia (które występuje np. przy gruszce do nosa).
  3. Stworzyć odpowiednie warunki w dziecięcej sypialni, w tym zapewnić wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie, aby złagodzić objawy kataru.

 Kiedy szukać pomocy medycznej?

Bezdech u dziecka podczas snu może być czasami oznaką bardziej poważnych problemów zdrowotnych, ale sam w sobie też obniża jakość życia dziecka i nie jest objawem, który można zignorować. Jeśli zauważysz u swojego dziecka regularne epizody bezdechu sennego (szczególnie jeśli są długie i towarzyszy im zmiana koloru skóry dziecka), natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Bezdech senny u dziecka, zwłaszcza w przypadku kataru, może być – i powinien! – przyczyną niepokoju, a przynajmniej uważności rodziców. W większości przypadków jest to problem łagodny i związany z rozwojem malucha, warto jednak śledzić objawy i reagować w razie potrzeby. Dzięki temu zapewnisz dziecku spokojny sen i właściwą opiekę medyczną, gdy okaże się to konieczne.

„To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą”

Producent aspiratora: Illes Csok es Tsa

Producent soli fizjologicznej: Laboratoire UNITHER Espace

Podmiot prowadzący: Duna Sp. z o.o.

Zastosowanie: Katarek Complete Secure+ zestaw na katar z fizjologicznym roztworem soli 0,9% NaCl służy do usunięcia wydzieliny z jamy nosowej u dzieci. Sól zawarta w zestawie może być także użyta do higieny oczu, uszu, inhalacji i przemywania ran.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *