Spis treści
Bezdech u dziecka podczas snu to sytuacja, która zaniepokoi chyba każdego rodzica. Warto zrozumieć, czym jest bezdech, jakie są jego przyczyny i jakie kroki można podjąć, aby pomóc dziecku w takiej sytuacji, a także kiedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Czy bezdech u dziecka przy katarze jest normalny? A może również powinien Cię niepokoić? Podpowiadamy.
Bezdech senny u dziecka – czym jest?
Bezdech u dziecka podczas snu to przerwa w oddychaniu, która może trwać od kilku sekund do ponad minuty. Zdarza się, że występuje wielokrotnie podczas jednej nocy. Najczęściej bezdech senny u dzieci jest spowodowany niedojrzałością układu oddechowego oraz układu nerwowego.
Warto wiedzieć, że jest to stosunkowo częste zjawisko u niemowląt i małych dzieci i dobrze jest być na nie wyczulonym, aby szybko zauważyć problem.
Bezdech u dziecka – objawy
Bezdech u dziecka podczas snu jest powszechnym zmartwieniem rodziców. Dlatego warto znać objawy, które sugerują, że mamy do czynienia z bezdechem. Poniżej kilka istotnych oznak, na które należy zwracać uwagę, aby w razie potrzeby szybko zareagować.
- Jednym z najbardziej widocznych objawów bezdechu u dziecka jest nagła przerwa w oddychaniu podczas snu. Dziecko może przestawać oddychać na kilka sekund lub nawet ponad minutę. Przerwy te mogą się powtarzać wielokrotnie podczas jednej nocy.
- Podczas epizodów bezdechu u dziecka, możesz zauważyć, że jego skóra zmienia kolor. Może stawać się blada lub niebieskawa, co jest wynikiem niedotlenienia. To znak, że trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
- Niektóre maluchy z bezdechem mogą wydawać specyficzne dźwięki podczas snu, takie jak chrapanie, sapanie czy jęknięcia. Wszystko to jest związane z nieprawidłowościami oddechowymi.
- Dzieci z bezdechem mogą często budzić się w nocy i mieć trudności z ponownym zasypianiem – choć musisz pamiętać, że jest to objaw nieswoisty i może wiązać się też z innym dyskomfortem (chociażby katarem czy przeziębieniem).
- Maluszki, które cierpią na problemy oddechowe podczas snu, mogą wydawać się niewyspane i zmęczone, nawet mimo długich godzin snu. To wynik przerw w oddychaniu, które zakłócają zdrowy sen, a z kolei jego brak powoduje rozdrażnienie.
Bezdech u dziecka podczas kataru – co robić?
Bezdech u dziecka podczas kataru może być szczególnie niepokojący. Katar powoduje obrzęk błony śluzowej nosa i gardła, co utrudnia oddychanie. Dzieci, zwłaszcza niemowlęta, które jeszcze nie potrafią oddychać przez usta, mogą mieć trudności z oddychaniem podczas snu, gdy nos jest zatkany, a bezdech potęguje ryzyko niedotlenienia.
Aby pomóc dziecku w takiej sytuacji, możesz postarać się zapewnić mu jak największy komfort, ale pamiętaj – jeśli sytuacja się powtarza lub widzisz wysoki dyskomfort u dziecka, skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie. Bagatelizowanie takich objawów nie jest dobrym pomysłem!
W międzyczasie możesz:
- Użyć roztworu soli fizjologicznej lub specjalnych kropli do nosa, aby nawilżyć nos dziecka.
- Zastosować aspirator Katarek Complete Secure+, który można używać już u maluszków, aby odciągać katar bez ryzyka nadkażenia (które występuje np. przy gruszce do nosa).
- Stworzyć odpowiednie warunki w dziecięcej sypialni, w tym zapewnić wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie, aby złagodzić objawy kataru.
Kiedy szukać pomocy medycznej?
Bezdech u dziecka podczas snu może być czasami oznaką bardziej poważnych problemów zdrowotnych, ale sam w sobie też obniża jakość życia dziecka i nie jest objawem, który można zignorować. Jeśli zauważysz u swojego dziecka regularne epizody bezdechu sennego (szczególnie jeśli są długie i towarzyszy im zmiana koloru skóry dziecka), natychmiast skonsultuj się z lekarzem.
Bezdech senny u dziecka, zwłaszcza w przypadku kataru, może być – i powinien! – przyczyną niepokoju, a przynajmniej uważności rodziców. W większości przypadków jest to problem łagodny i związany z rozwojem malucha, warto jednak śledzić objawy i reagować w razie potrzeby. Dzięki temu zapewnisz dziecku spokojny sen i właściwą opiekę medyczną, gdy okaże się to konieczne.
„To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą”
Producent aspiratora: Illes Csok es Tsa
Producent soli fizjologicznej: Laboratoire UNITHER Espace
Podmiot prowadzący: Duna Sp. z o.o.
Zastosowanie: Katarek Complete Secure+ zestaw na katar z fizjologicznym roztworem soli 0,9% NaCl służy do usunięcia wydzieliny z jamy nosowej u dzieci. Sól zawarta w zestawie może być także użyta do higieny oczu, uszu, inhalacji i przemywania ran.
0 komentarzy