Czy katar u niemowlęcia przebiega inaczej niż u dorosłego?

  • niemowlę a katar

Przebieg kataru

Katar u niemowlaka występuje w 95% infekcji. Kanaliki nosowe u noworodka są bardzo wąskie, dlatego też nawet najmniejsze przeziębienie stanowi kłopot dla Twojej pociechy. Już mała ilość wydzieliny blokuje możliwość oddechu u najmłodszych, przez co stają się kapryśne oraz tracą apetyt. Katar u niemowlęcia jest równoznaczny z ogromnym problemem podczas karmienia. Bez drożnego noska dziecko nie może ssać, a to przecież niezbędne przy karmieniu piersią czy butelką. Poza tym odruch ssania pojawia się dzięki temu, że niemowlę czuje zapach matki i mleka. Katar blokuje zmysł węchu i może wywoływać wady wymowy.

Nieleczona, zalegająca w nosku wydzielina może znacząco uszkodzić jego błonę śluzową, prowadząc tym samym do obrzęku błon śluzowych. W konsekwencji łatwo o zapalenie oskrzeli, płuc czy ucha, co jest naprawdę poważnym problemem.

Jeśli problem zatkanego noska trwa powyżej trzech dni udaj się koniecznie do lekarza. Podczas infekcji staraj się prawidłowo nawilżyć powietrze w pokoju dziecka oraz używaj bezpiecznego już od pierwszego dnia życia dziecka aspiratora kataru KATAREK. Aspirator z powodzeniem usunie także katar u rocznego dziecka. Starsze dzieci lubią nawet obsługiwać się nim samodzielnie! Nie pozwól, aby zalegająca wydzielina pozostała w nosku Twojej pociechy!

Przeczytaj również