Przesądy i zabobony o dzieciach

Przesądy o dzieciach

Pisaliśmy już o mitach w ciąży, przyszła pora na przesądy i zabobony, które są powtarzane przy małych dzieciach. Każda mama z pewnością się z nimi spotkała, słyszała o nich od teściowej, babci czy koleżanki. Zazwyczaj traktowane z przymrużeniem oka, jednak jak mówi powiedzenie „strzeżonego Pan Bóg strzeże”, więc niejedna mama stosuje praktykowane od lat sposoby na uchronienie malucha przed „zauroczeniem”.

Wiadomo, że każdy region rządzi się swoimi prawami, a więc i przesądy są różne, jednak zebraliśmy kilka często powtarzających się zabobonów:

1. Czerwona wstążka

To chyba najczęściej pojawiający się przesąd w Polsce, który głosi, że powinno się przywiązać czerwoną wstążkę, np. przy wózku, aby dziecko nie zostało „zauroczone”. A czym grozi takie zauroczenie? Płaczliwością, niepokojem, problemami ze snem malucha.

2. Nie całuj śpiącego dziecka

Śpiące dziecko wygląda tak słodko, że ciężko się powstrzymać przed pocałowaniem go w czółko czy policzek „na dobranoc”. Jak głosi jednak przesąd, nie powinno się dać skusić na takiego buziaka! W ten sposób bowiem odbieramy maluchowi sny i skazujemy je na koszmary.

3. Nie ścinaj niemowlakowi włosów

Przed pierwszym rokiem życia zabronione jest ścinanie dziecku włosów. Jak głosi zabobon, w ten sposób skracamy dziecku rozum.

4. Pierwsze ubranko noworodka

Jak głosi przesąd, pierwsze ubranko noworodka powinno pochodzić od dziecka, które dobrze się chowało. Gwarantuje to, że i nasze dziecko będzie tak miało.

5. Nie pokazuj maluchowi lustra

Do pierwszego roku życia, nie powinniśmy pokazywać maluchowi jego odbicia w lustrze. Dlaczego? Według przesądu, dziecko które zobaczy się w lustrze może się nabawić chorób psychicznych, a nawet przedwcześnie umrzeć

6. Smaruj maluchowi kręgosłup

Według jednego z krążących zabobonów,  maluchowi powinno się smarować kręgosłup szarym mydłem, ewentualnie spirytusem – w ten sposób dziecko stanie się mocniejsze.

7. Nie całuj dziecka po rączkach

Całowanie malucha w rączkę może skutkować tym, że dziecko będzie leniwe.

8. Nie bujaj pustej kołyski

Zabronione jest też bujanie pustej kołyski czy też huśtawki, gdyż dziecko będzie bolała głowa. Inna wersja tego przysłowia mówi o tym, że postępując w ten sposób huśtamy samego diabła

9. Daj wybór roczniakowi

Na pierwsze urodziny malucha, postaw obok siebie książkę, pieniądz, różaniec, kieliszek i pozwól dziecku wybrać jedną z rzeczy. W zależności od tego co wybierze nasza pociecha, taki będzie miało zawód w przyszłości – np. wybierając różaniec prawdopodobnie będzie księdzem lub zakonnicą. Inna wersja tego przesądu mówi o tym, że za przedmiotami kryją się wartości, jakimi będzie się kierował maluch w przyszłości. I tak, jeśli wybierze różaniec, to będzie pobożny, książka to zapał do poszerzania wiedzy, pieniądze to pogoń za bogactwem, a kieliszek przedstawia skłonność do nałogów.

Niektóre śmieszne, a inne naprawdę straszą…. Jesteście przesądne? Stosujecie któreś z tych przesądów, albo znacie jeszcze jakieś inne, niewymienione w naszej liście? 

Gosia

Każdego dnia staram się wyszukiwać najciekawsze tematy.
Każda z nas jest Kobietą, Mamą, Żoną czy Córką- często pełnisz pewnie wszystkie te role społeczne na raz :) nie jesteś z tym sama pamiętaj. Moją stronę tworzą mamy: mama farmaceutka, przyszła mama, mama pediatra, mama blogerka. Czekamy na Twoje pytania! Jeśli chcesz ze mną współpracować zapraszam do kontaktu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!