Jak podawać leki dzieciom?

Jak podawać leki dzieciom?

Gorzki lek najlepiej leczy, znacie to powiedzenie? O ile my, dorośli, doskonale zdajemy sobie sprawę z jego znaczenia, to już dzieci niekoniecznie muszą to rozumieć. Mali miłośnicy słodkości i (z reguły) niejadki bardzo często odmawiają przyjmowania podawanych im przez rodziców lekarstw. Warto więc maksymalnie ograniczyć leczenie dzieci specyfikami z apteki, ale jeśli już musimy po nie sięgnąć, to jakich zasad powinniśmy przestrzegać, aby podawać dziecku odpowiednie dawki i właściwą postać leku?

Jak podawać leki dzieciom?

Jeśli dziecko nie przekroczyło 6. miesiąca życia, powinno przyjmować lekarstwa wyłączanie w postaci płynu albo czopków. Czasem jednak nawet starsze dziecko ma problem z przełknięciem leku pod postacią tabletki. Rozwiązaniem może być jej rozkruszenie i podanie dziecku wraz z płynem. Zanim to jednak zrobisz, sprawdź na ulotce bądź zapytaj lekarza lub farmaceuty, czy na pewno możesz to zrobić – niektórych tabletek czy kapsułek nie wolno rozgryzać, otwierać, rozgniatać.

Jak podawać leki na gorączkę?

Czasem temperatura podczas choroby osiąga taki poziom, że konieczne jest jej zbicie. Jakimi środkami walczyć z gorączka u malucha, aby kuracja była bezpieczna?

Do wyboru mamy leki z ibuprofenem i paracetamolem. Paracetamol uznaje się za bezpieczniejszy, ponieważ Ibuprofen może wpływać na krzepliwość krwi, zakłócać pracę układu oddechowego czy nerek. Nie przepisuje się go zatem dzieciom z problemami w tych obszarach. Najlepiej zapytać swojego pediatry podczas jednej z kontrolnych wizyt, czy w przypadku naszego dziecka występują jakieś ograniczenia związane z lekami przeciwgorączkowymi.

Od tego, która substancja jest bazą leku, zależy dozwolona częstotliwość jego podawania. Paracetamol dziecko może przyjmować co 4-6 godzin, ibuprofen nie częściej niż co 6-8 godzin. W ciągu doby możemy podać maksymalnie 4 dawki paracetamolu i 3 ibuprofenu. Czasem się zdarza, że mimo przyjmowania leków gorączka szybko wraca, a my zdarzymy już wyczerpać dozwoloną dzienną dawkę – wtedy może się okazać, że niezbędna będzie wizyta u lekarza.

Nie nadużywajmy leków przeciwgorączkowych. Jeśli temperatura u dziecka nie przekracza 38 stopni, organizm powinien sam zwalczać infekcję. Stawiajmy wówczas na naturalne metody leczenia. Na ból gardła odpowiedni jest miód, w celu złagodzenia kaszlu stosuj nawilżacz powietrza w pokoju malucha, a na katar najlepsza będzie Metoda 3 Kroków – zakropienie do noska soli fizjologicznej, usunięcie wydzieliny aspiratorem, a następnie ponowne zakropienie w celu nawilżenia śluzówki nosa.  

Jak podawać antybiotyki

Należy je podawać wyłącznie pod kontrolą lekarza! Pediatra powinien najpierw zbadać malca i dopiero wówczas wypisać receptę. Absolutnie nie dajemy dziecku antybiotyków, które zostały np. z leczenia starszego dziecka, które chore było kilka miesięcy temu.

Kiedy już wykupimy receptę:

  • skontrolujmy, czy farmaceuta wydał nam odpowiednie leki (nazwa, stężenie substancji czynnej)
  • Zwróćmy uwagę na datę ważności leku
  • Koniecznie przeczytajmy ulotkę (dowiemy się z niej m.in. tego, jakie są możliwe skutki uboczne stosowania środka)
  • Podczas wykupowania recepty poproś też o probiotyk, który pomoże odbudować florę bakteryjną jelit dziecka.

Antybiotyk należy podawać dziecku przez taki czas, jaki zaleci lekarz. Nie skracajmy go na własną rękę, nawet jeśli objawy choroby ustąpiły.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *