Jak podawać leki dzieciom?

Jak podawać leki dzieciom?

Gorzki lek najlepiej leczy, znacie to powiedzenie? O ile my, dorośli, doskonale zdajemy sobie sprawę z jego znaczenia, to już dzieci niekoniecznie muszą to rozumieć. Mali miłośnicy słodkości i (z reguły) niejadki bardzo często odmawiają przyjmowania podawanych im przez rodziców lekarstw. Warto więc maksymalnie ograniczyć leczenie dzieci specyfikami z apteki, ale jeśli już musimy po nie sięgnąć, to jakich zasad powinniśmy przestrzegać, aby podawać dziecku odpowiednie dawki i właściwą postać leku?

Jak podawać leki dzieciom?

Jeśli dziecko nie przekroczyło 6. miesiąca życia, powinno przyjmować lekarstwa wyłączanie w postaci płynu albo czopków. Czasem jednak nawet starsze dziecko ma problem z przełknięciem leku pod postacią tabletki. Rozwiązaniem może być jej rozkruszenie i podanie dziecku wraz z płynem. Zanim to jednak zrobisz, sprawdź na ulotce bądź zapytaj lekarza lub farmaceuty, czy na pewno możesz to zrobić – niektórych tabletek czy kapsułek nie wolno rozgryzać, otwierać, rozgniatać.

Jak podawać leki na gorączkę?

Czasem temperatura podczas choroby osiąga taki poziom, że konieczne jest jej zbicie. Jakimi środkami walczyć z gorączka u malucha, aby kuracja była bezpieczna?

Do wyboru mamy leki z ibuprofenem i paracetamolem. Paracetamol uznaje się za bezpieczniejszy, ponieważ Ibuprofen może wpływać na krzepliwość krwi, zakłócać pracę układu oddechowego czy nerek. Nie przepisuje się go zatem dzieciom z problemami w tych obszarach. Najlepiej zapytać swojego pediatry podczas jednej z kontrolnych wizyt, czy w przypadku naszego dziecka występują jakieś ograniczenia związane z lekami przeciwgorączkowymi.

Od tego, która substancja jest bazą leku, zależy dozwolona częstotliwość jego podawania. Paracetamol dziecko może przyjmować co 4-6 godzin, ibuprofen nie częściej niż co 6-8 godzin. W ciągu doby możemy podać maksymalnie 4 dawki paracetamolu i 3 ibuprofenu. Czasem się zdarza, że mimo przyjmowania leków gorączka szybko wraca, a my zdarzymy już wyczerpać dozwoloną dzienną dawkę – wtedy może się okazać, że niezbędna będzie wizyta u lekarza.

Nie nadużywajmy leków przeciwgorączkowych. Jeśli temperatura u dziecka nie przekracza 38 stopni, organizm powinien sam zwalczać infekcję. Stawiajmy wówczas na naturalne metody leczenia. Na ból gardła odpowiedni jest miód, w celu złagodzenia kaszlu stosuj nawilżacz powietrza w pokoju malucha, a na katar najlepsza będzie Metoda 3 Kroków – zakropienie do noska soli fizjologicznej, usunięcie wydzieliny aspiratorem, a następnie ponowne zakropienie w celu nawilżenia śluzówki nosa.  

Jak podawać antybiotyki

Należy je podawać wyłącznie pod kontrolą lekarza! Pediatra powinien najpierw zbadać malca i dopiero wówczas wypisać receptę. Absolutnie nie dajemy dziecku antybiotyków, które zostały np. z leczenia starszego dziecka, które chore było kilka miesięcy temu.

Kiedy już wykupimy receptę:

  • skontrolujmy, czy farmaceuta wydał nam odpowiednie leki (nazwa, stężenie substancji czynnej)
  • Zwróćmy uwagę na datę ważności leku
  • Koniecznie przeczytajmy ulotkę (dowiemy się z niej m.in. tego, jakie są możliwe skutki uboczne stosowania środka)
  • Podczas wykupowania recepty poproś też o probiotyk, który pomoże odbudować florę bakteryjną jelit dziecka.

Antybiotyk należy podawać dziecku przez taki czas, jaki zaleci lekarz. Nie skracajmy go na własną rękę, nawet jeśli objawy choroby ustąpiły.

Gosia

Każdego dnia staram się wyszukiwać najciekawsze tematy.
Każda z nas jest Kobietą, Mamą, Żoną czy Córką- często pełnisz pewnie wszystkie te role społeczne na raz :) nie jesteś z tym sama pamiętaj. Moją stronę tworzą mamy: mama farmaceutka, przyszła mama, mama pediatra, mama blogerka. Czekamy na Twoje pytania! Jeśli chcesz ze mną współpracować zapraszam do kontaktu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!