Nieleczony katar i możliwe powikłania

Nieleczony katar i możliwe powikłania u dzieci

Każde przewlekłe schorzenie, o ile nie jest leczone, może przyczynić się do powstania powikłań, mniej lub bardziej groźnych dla organizmu. Podobnie jest z nieleczonym katarem. Piszemy dziś o tym, do czego może doprowadzić jego lekceważenie, oraz jak rozpoznać zagrożenie, nim przybierze ostre formy. Naturalnie nie z każdą przypadłością musisz wybierać się do lekarza specjalisty, jednak są przypadki, kiedy to konieczne. W tym artykule przeczytasz także, jak poradzić sobie z katarem u dziecka samodzielnie i nie doprowadzić do zaognienia stanu chorobowego.

Jakie powikłania powoduje nieleczony katar?

Przedłużający się katar, o którego leczenie nie zadbasz, może przerodzić się w szereg poważniejszych chorób. Będą to na przykład:

 • rozprzestrzenienie się infekcji także na dolny układ oddechowy;
 • powstanie polipów w górnym układzie oddechowym, które w efekcie utrudniają oddychanie;
 • szczególnie uciążliwe i trudne do wyleczenia zapalenie zatok;
 • groźne zapalenie ucha środkowego;
 • zapalenie gardła;
 • zapalenie spojówek;
 • zapalenie krtani i tchawicy;
 • możliwe, że także nawet zapalenie płuc.

Choć mogłoby się wydawać, że gorzej być nie może, należy powiedzieć jeszcze o powikłaniach nieleczonego kataru u dzieci, które są jeszcze poważniejsze. U noworodków długotrwały katar może spowodować groźne zapalenie ucha środkowego. U pociech między 6 a 18 miesiącem – również. U maluchów do 3 roku życia najgroźniejsze jest zapalenie zatok. Oba mogą prowadzić do kolejnych, zagrażających dziecku schorzeń: zapalenie ucha do porażenia nerwu twarzowego albo zapalenia błędnika czy niedosłuchu, zapalenie zatok do zapalenia opon mózgowych, ropnia mózgu i oczodołu. Właśnie dlatego zwłaszcza w przypadku dzieci nie można lekceważyć kataru i liczyć na to, że przejdzie sam.

Kiedy pomoc specjalisty w wyleczeniu kataru i jego następstw jest konieczna?

Jak rozpoznać, że katar jest przewlekły? Kiedy zdrowienie trwa za długo? Mówi się, że typowo katar utrzymuje się 7 dni. Każdy przeciągający się, utrzymujący po infekcjach, może być oznaką poważniejszych problemów. Jeśli zauważasz u siebie lub swojego dziecka nawracające napady kataru, objawiające się w postaci wodnistej, cieknącej wydzieliny i obrzęku nosa, albo całkowicie zatkanego nosa, koniecznie wybierz się do lekarza rodzinnego, który skieruje Cię do specjalisty.

Jak samodzielnie wyleczyć katar u dziecka?

By nie dopuścić do rozwoju powikłań po nieleczonej infekcji górnych dróg oddechowych, należy przede wszystkim regularnie oczyszczać nosek z wydzieliny. Tu może pomóc jeden z naszych aspiratorów, ponieważ maleństwo często albo jeszcze nie potrafi, albo nie chce samo wydmuchać noska. Po usunięciu kataru trzeba nawilżyć nos, na przykład solą fizjologiczną. By cała „operacja” przebiegła sprawnie i nie obciążyła noska dziecka, warto zacząć od rozrzedzenia kataru. Na stronie Katarka https://katarek.pl/produkty/ znajdziesz zestawy i aspiratory, które dopasujesz do potrzeb swoich i swojego dziecka. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, nie wahaj się do nas napisać – rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Podsumowanie

Choć może się wydawać błahostką, nieleczony katar może prowadzić do groźnych powikłań, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Warto poprzez odpowiednią profilaktykę i szybkie reagowanie na schorzenia zabezpieczyć się przed wystąpieniem długotrwałych skutków ubocznych. Niewyleczony katar może być tragiczny w skutkach zwłaszcza dla niemowląt, dlatego zawsze, jeśli tylko wystąpią przesłanki pozwalające twierdzić, że wydzielina za długo utrzymuje się u Twojego dziecka – skontaktuj się z lekarzem.

Klaudia

2 komentarze

 1. Justyna

  Objawy odwodnienia przy biegunce sucha pieluszka to chyba się wyklucza

  Odpowiedz
 2. Grażyna

  Moja wnuczka skończyła w kwietniu 2 lata. Czasami jej „wyjdzie słowo mama” ale cały czas coś gada ale nie są to słowa.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *