Termin porodu zbliża się coraz bardziej? Warto być przygotowaną wcześniej, bo nigdy nie możesz być pewna kiedy maluszek postanowi pojawić się na świecie. Najlepiej więc, żebyś walizkę do porodu miała gotową już na 4-5 tygodni przed planowanym terminem. Dzięki temu będziesz mogła spokojnie odliczać dni do pojawienia się dziecka i nie będziesz zaskoczona jeśli termin porodu wcześniej niż zakładałaś oeaz zauważysz pierwsze objawy porodu.
Torba czy walizka do szpitala?
Pierwszy dylemat pojawia się już często przy wyborze pomiędzy torbą a walizką. Część mam, które pierwszy poród mają już za sobą, stwierdzają, że walizka jest najbardziej praktyczna. Najlepiej, żeby była ona wielkości tej, którą możesz zabrać ze sobą do samolotu. Dzięki temu nie będzie ona zajmowała wiele miejsca, a bez problemu w każdym momencie znajdziesz w niej potrzebne rzeczy. Musisz pamiętać, że większość szpitali nie spełnia standardów hotelowych i nie będziesz się miała gdzie rozpakować, a taka walizka bez problemu zmieści się pod łóżkiem.
Możesz jednak na wszelki wypadek dowiedzieć się w szpitalu, w którym będziesz rodzić czy nie mają wewnętrznych przepisów, bo czasami wymagane są wyłącznie małe torby. Więc Twoja wygoda to jedno, a przepisy szpitalne to druga sprawa 🙂
Jak przygotować walizkę do szpitala przed porodem?
Każda z nas zna ten moment gdy pakując się na wakacje w ostatnim momencie dokłada jeszcze wiele rzeczy, tak na wszelki wypadek. Pakując walizkę do szpitala do porodu nie ma takiej konieczności. Nie wyjeżdżasz daleko, więc w razie czego mąż lub ktoś inny kto odwiedza Cię w szpitalu może przywieźć coś, co okaże się potrzebne. Możesz te rzeczy zostawić gdzieś na wierzchu, żeby nie było problemu z ich znalezieniem. Najlepiej usiądź i na spokojnie przygotuj sobie najpierw listę. Podziel w tym celu kartkę na dwie kolumny, bo musisz pamiętać, że pierwszy raz pakujesz już nie tylko siebie, ale też swoje maleństwo 🙂
Co dla mamy
Postaramy się pomóc Wam w przygotowaniu listy i podrzucamy poniżej najważniejsze rzeczy, które potrzebne będą mamie.
Do ubrania potrzebne będą Ci trzy koszule, z tego jedna do porodu, a dwie takie, w których będziesz mogła wygodnie karmić, najlepiej kupić takie, które mają specjalne wycięcia. Przyda Ci się też szlafrok, najlepiej cienki, bawełniany. Na oddziałach położniczych zazwyczaj jest dość ciepło, więce grube szlafroki frotte raczej się nie sprawdzają. Dwa biustonosze do karmienia i wkładki laktacyjne również mogą być przydatne.
Dobrze zaopatrzyć się też w klapki pod prysznic i kapcie, w których będziesz mogła chodzić po oddziale.
Bardzo ważne jest, żeby wziąć ze sobą kilka par majtek dostosowanych do podkładów higienicznych (jest to rodzaj bardzo dużych podpasek), świetnie sprawdzają się jednorazowe majtki z siateczki. Dzięki temu łatwo będzie Ci zachować higienę po porodzie. Na wszelki wypadek możesz też zabrać podkłady na łóżko, bo nie w każdym szpitalu je dają, a przy obfitym krwawieniu poporodowym mogą one zapobiec zabrudzeniu łóżka.
W zakresie kosmetyków skup się głównie na tych do pielęgnacji: szczoteczka do zębów, pasta, żel pod prysznic, bardzo łagodny płyn do higieny intymnej, szampon i odżywka, szczotka do włosów, balsam do ciała, antyperspirant i krem do twarzy to najważniejsze rzeczy. W trakcie tych kilku dni raczej nie będziesz myśleć o makijażu. Weź też ze sobą dwa ręczniki, jeden większy i jeden mniejszy, najpraktyczniej jest, jeśli są one w ciemnym kolorze. Warto też zaopatrzyć się w maść na brodawki, bo już pierwsze dni karmienia maleństwa mogą być bolesne.
Dobrze, żeby Twój partner pamiętał, żeby zaopatrzyć Was w wodę. Poród często trwa wiele godzin, a nie w każdym szpitalu jest ona dostępna na oddziale.
Co dla maluszka
Każdy szpital oczywiście jest wyposażony w ubranka dla noworodków, ale zdecydowanie lepiej zabrać swoją wyprawkę i odpowiednio przygotować walizkę do szpitala. Przygotuj się na to, że spędzicie w szpitalu 3 dni, jeśli ten czas się przedłuży, to ktoś może przywieźć Wam dodatkowe ubranka. Weź więc w zależności od tego w co zamierzasz ubierać dziecko: trzy pajacyki lub trzy zestawy kaftaników (lub bodziaków) i śpioszków, trzy cienkie czapeczki. Kilka pieluszek tetrowych i cienki kocyk na pewno również się przydadzą. Dla dziecka nie musisz brać żadnych kosmetyków pielęgnacyjnych, ponieważ w trakcie pobytu w szpitalu jest ono kąpane przez położne, ważne jest tylko, żebyś wzięła zapas pieluszek jednorazowych i nawilżanych chusteczek. Możesz ewentualnie zaopatrzyć się w jakiś krem pielęgnacyjny dla niemowląt, w razie jakby pojawiły się u dziecka odparzenia. Jeśli nie jesteś przeciwniczką smoczka, to może Ci się on przydać w pierwszych dniach do uspokojenia maleństwa, więc na wszelki wypadek również weź go ze sobą.
0 komentarzy