Zimowa pielęgnacja suchej skóry niemowlaka i starszego dziecka

sucha skóra na głowie niemowlaka - jak zadbać zimą

Sucha skóra u niemowlaka lub starszego dziecka to problem, który często pojawia się w sezonie zimowym. Jak sobie z nim poradzić? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na przywrócenie skórze malucha odpowiedniego poziomu nawilżenia i dobrej kondycji.

Podstawowe zasady zimowej pielęgnacji na suchą skórę u dziecka

Zima nie jest łaskawa dla skóry. Niskie temperatury, opady deszczu i śniegu, silny wiatr, wilgoć – to wszystko sprawia, że trzeba odpowiednio chronić się przed szkodliwym działaniem tych czynników. Nie inaczej jest w przypadku niemowląt i starszych dzieci – ich delikatna skóra wymaga skrupulatnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co, jeśli mimo stosowania wszelkich środków ostrożności u malucha w sezonie zimowym pojawi się problem suchej skóry? Przedstawiamy 3 wskazówki, jak poradzić sobie w tej sytuacji:

  • Kosmetyki ochronne na zimę i mróz

W drogeriach i aptekach znajduje się wiele produktów polecanych specjalnie na suchą skórę u dziecka w sezonie zimowym. Tego rodzaju kosmetyki działają intensywniej, zawierają w swoim składzie więcej składników odżywczych, regenerujących i nawilżających niż specyfiki polecane na lato.

  • Nawilżanie a nie wysuszanie

Zimą priorytetem jest nawilżanie skóry. Istnieje cały szereg działań, które mogą wysuszać skórę. Są to między innymi długie, gorące kąpiele, chlorowana woda, mydło i kosmetyki zawierające w swoim składzie alkohol. Zimą odradzamy korzystanie z takich kosmetyków i rozwiązań.

Promieniowanie UVA i UVB występuje o każdej porze roku, również zimą. Kremy z odpowiednim filtrem chronią delikatną skórę malucha przed szkodliwym promieniowaniem.

Co stosować na suchą skórę u niemowlaka?

Podczas pierwszych tygodni życia noworodka jego skóra może być delikatnie zaczerwieniona lub zaróżowiona. Jest to zupełnie normalne i nie ma powodów do niepokoju.

Skórę dziecka wystarczy wówczas wyczyścić wilgotną szmatką lub delikatnym ręcznikiem. Co w sytuacji, gdy w sezonie zimowym skóra niemowlaka jest sucha? Koniecznie jak najszybciej interweniuj. Nie zalecamy długich kąpieli, bo – jak już wspominaliśmy wcześniej – zbyt długie moczenie skóry w gorącej wodzie może ją wysuszyć.​ Kąpanie noworodka to pierwszy etap pielęgnacji, później najlepiej zastosować kosmetyki przeznaczone do delikatnej skóry dziecka.

Zimą, sucha skóra u niemowlaka, może być spowodowana niską temperaturą czy wiatrem, ale również suchym powietrzem w pomieszczeniach z gorącymi grzejnikami. O odpowiedni poziom nawilżenia nie tylko skóry, ale również błon śluzowych, zadbać można przy pomocy nawilżacza powietrza.

Jeśli chodzi o zimowe nakrycia głowy niemowlaka, zalecamy wybieranie wyłącznie naturalnych materiałów – najlepiej wysokiej jakości, stuprocentowej bawełny. Przegrzewanie dziecka i ubieranie go w zbyt wiele warstw ubrań nie sprzyja zachowaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry.

Sucha skóra głowy u niemowlaka

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów, w sezonie zimowym i nie tylko, jest sucha skóra głowy u niemowlaka. Na głowie dziecka mogą pojawić się strupki, łuszcząca się skóra lub łupież. Jakie są powody? Mogą być one różne: źle dopasowane kosmetyki, które wysuszają delikatną skórę głowy niemowlaka, infekcje grzybicze, alergia lub ciemieniucha. W sytuacjach, gdy zaobserwujemy niepokojące zmiany na skórze głowy dziecka np. po użyciu konkretnego kosmetyku, najlepiej testowo odstawić ten specyfik i sprawdzać, czy zmiany skórne łagodnieją. Do mycia głowy niemowlaka zalecamy używanie wyłącznie delikatnych preparatów lub emolientów, nie zawierających parabenów, silikonów i konserwantów.

Często u niemowląt może pojawić się ciemieniucha. Objawia się ona łuskami i strupkami na głowie dziecka, Nie jest to dla niego uciążliwe, bo nie boli i nie swędzi, ale wygląda bardzo nieestetycznie. Początkowo łuszcząca się skóra ma kolor biały, a później pomarańczowy. Mimo, że ciemieniucha mija samoczynnie w około 3 miesiącu życia dziecka, by ulżyć maluchowi warto nawilżać skórę głowy, a po myciu delikatnie wyczesywać łuski miękką szczotką.

Sucha skóra u starszego dziecka

Wszystkie zalecenia, odnoszące się do noworodków, można również z powodzeniem zastosować u starszego dziecka. Odpowiednio skomponowana garderoba z naturalnych, przepuszczających materiałów, jak również nieprzegrzewanie dziecka, nawilżanie jego skóry i rezygnowanie z długich gorących kąpieli – to wszystko doskonale się sprawdza.

Wiele mam na problem suchej skóry u starszego dziecka stosuje naturalne olejki, np. olejek migdałowy, kokosowy, jojoba. Można również połączyć ze sobą kilka – olejek migdałowy z morelowym lub inne kombinacje. Inny pomysł to skomponowanie własnego kosmetyku na bazie naturalnych składników – wymienionych już olejków, a także ziół, olejków eterycznych, ekstraktów, wosków, wyciągów roślinnych, alg. Przy ich pomocy można samodzielnie stworzyć własny produkt dla malucha i mamy. Inne pomysły na pielęgnację suchej skóry u starszych dzieci? Poza naturalnymi metodami warto sięgnąć również po sklepowe i apteczne specyfiki. np. emolienty.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *