Dlaczego nie leczyć kataru u dzieci kroplami do nosa?

Krople do nosa na katar u dzieci

Chyba nie ma rodziców, których trzeba byłoby przekonywać, że przedłużający się katar u dziecka to poważny problem. Nie dość, że utrudnia maluszkowi codzienne życie – uniemożliwia swobodne oddychanie, osłabia apetyt, nie pozwala na sen – to jeszcze grozi poważnymi powikłaniami (o konsekwencjach przedłużającego się nieżytu nosa u dzieci pisaliśmy w osobnym artykule). Trudno więc się dziwić, że rodzice chcą pomóc dziecku jak najszybciej. Jednak nie każda metoda jest dobra. Dlaczego nie leczyć kataru u dzieci kroplami do nosa? Jakie zamienniki zastosować? Zdradzamy w dalszej części tekstu!

Jakie zagrożenia niesie leczenie kataru u dzieci kroplami?

W internecie i telewizji co rusz można zobaczyć reklamy kropli do nosa dla dzieci określanych jako bezpieczne. Czy tak rzeczywiście jest? Niekoniecznie. Dlaczego ich stosowanie może być złym pomysłem?

1. Nie zwalczają przyczyny, a jedynie łagodzą objawy

Jak działają krople do nosa? Zawierają takie substancje jak tymazolina czy tetryzolina, które zwężają naczynia krwionośne. Obkurczanie ogranicza wytwarzanie wydzieliny, czyli – mówiąc wprost – zatrzymuje wytwarzanie kataru. Ale czy to sprawia, że infekcja zostaje wyleczona? Nie. Krople do nosa tylko maskują skutki, a nie leczą infekcji.

2. Krople do nosa, zamiast leczyć długotrwały katar u dzieci, sprzyjają infekcjom górnego układu oddechowego

Inną substancją kurczącą naczynia krwionośne, która występuje w kroplach do nosa, jest pseudoefedryna. Jej działanie powoduje osłabienie błony śluzowej. Dzięki niej organizm sam oczyszcza się z wirusów. Logiczne więc, że bez niej groźne patogeny w nim zostają. Co to oznacza w praktyce? Przedłużanie się infekcji.

3. Niszczą naturalną śluzówkę w nosku dziecka

Skoro więc krople do nosa nie leczą infekcji, a maskują jej widoczne objawy, uciszają problem do czasu aż… organizm uodoporni się na lek. Wtedy psuje się kondycja śluzówki, która wysycha. A bez niej nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego – jest niezbędna do walki z bakteriami.

Leczenie kataru u dziecka kroplami

4. Krople do nosa uzależniają

U dzieci krople na katar można stosować najdłużej przez trzy dni. Po tym czasie zaczną szkodzić i uzależniać. Jak do tego dojdzie?

Ten sam mechanizm, który ogranicza wydzielanie kataru, czyli obkurczanie naczyń krwionośnych, powoduje też przekrwienie nosa, a później ZWIĘKSZENIE ilości wydzieliny. Tworzy się błędne koło.

5. Powodują polekowy nieżyt nosa

To wszystko prowadzi do jeszcze jednej przypadłości: polekowego nieżytu górnych dróg oddechowych. Objawia się on wrażeniem zatkanego nosa. A krople już nie pomagają, bo organizm przyzwyczaił się do leku.

Jeśli nie krople do nosa, to co? Zdrowa alternatywa

Jak więc dbać o nosek dziecka, by maluch swobodnie oddychał? Czym zastąpić krople do nosa w leczeniu pociechy? Metodą 3 kroków opracowaną przez Katarek. Jej kolejne etapy to rozrzedzanie, odciąganie i nawilżanie. Co bardzo ważne, metoda ta pozwala utrzymać odpowiednie nawilżenie śluzówki w nosku dziecka. Tym samym, zamiast sprzyjać rozwojowi patogenów (co powodują wysuszające krople do nosa), skraca czas infekcji. A dziecko znów jest uśmiechnięte i śpi spokojnie.

Wiele mitów na temat kataru krąży w sieci, dlatego jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z Metodą 3 kroków, napisz do nas przez formularz kontaktowy! Odpowiemy na nie. Pamiętaj, że poważne infekcje wymagają interwencji lekarza, dlatego nie wahaj się umówić na wizytę, jeśli widzisz u swojego dziecka niepokojące objawy.

Klaudia

2 komentarze

  1. Justyna

    Objawy odwodnienia przy biegunce sucha pieluszka to chyba się wyklucza

    Odpowiedz
  2. Grażyna

    Moja wnuczka skończyła w kwietniu 2 lata. Czasami jej „wyjdzie słowo mama” ale cały czas coś gada ale nie są to słowa.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *