Najlepsze książki dla przyszłej mamy - 6 polecanych pozycji

Przegląd książek dla przyszłych mam

Na naszym fanpage’u zapytałyśmy mamy o książki dla przyszłych rodziców dotyczące ciąży i macierzyństwa. Społeczność Katarka wymieniła wiele interesujących tytułów. Pojawiały się również głosy, że najlepiej słuchać siebie i swojej intuicji. Nasza rada? Połączyć własne doświadczenie, rady od mamy i położnej oraz książkową wiedzę. Przedstawiamy propozycje lektur, których zawartość może ci się przydać w trakcie ciąży oraz po rozwiązaniu.

Poradniki dla przyszłych mam: doświadczenie vs książkowa wiedza

Wsłuchaj się w siebie i swój organizm. Kiedy dziecko pojawi się na świecie, wiele rzeczy będziesz robić intuicyjnie. Drobne braki uzupełnij merytoryczną wiedzą z książek i poradników dla przyszłej mamy. Przeczytaj kilka proponowanych przez naszą społeczność pozycji i powitaj na świecie malucha bez obaw i trosk, z kompletem informacji na temat macierzyństwa. Mama lub położna prowadząca twoją ciążę to również niewyczerpalne źródła informacji. W razie pytań lub wątpliwości będą dla ciebie wsparciem, korzystaj z ich doświadczenia, wiedzy i cennych rad.

Przegląd książek dla przyszłych rodziców 

Pierwsza propozycja, jeśli chodzi o książki dla kobiet w ciąży, to kompleksowe vademecum, a dokładniej „Matka i dziecko. Vademecum” autorstwa Elizabeth Fenwick, które może być przewodnikiem dla obojga rodziców. W trakcie lektury krok po kroku zdobędziesz wiedzę na temat kluczowych kwestii, takich jak: ciąża, karmienie, rozwój i zdrowie dziecka. Zawartość książki to porady obejmujące okres od poczęcia aż do ukończenia przez dziecko 3. roku życia. Na kilkuset stronach znajdziesz wskazówki na temat pielęgnacji w trakcie ciąży oraz opieki nad dzieckiem. Zdaniem autorki – Elizabeth Fenwick – macierzyństwo może być przyjemne. Recepta? Odpowiednie przygotowanie się do tego magicznego czasu.

Coś dla mamy i dla taty

Druga propozycja od naszej społeczności to książka dla przyszłych rodziców „W oczekiwaniu na dziecko. Najlepszy poradnik dla przyszłych matek i ojców” autorstwa Heidi Murkoff i Sharon Mazel. To jedna z najpopularniejszych i najchętniej polecanych książek dla kobiet w ciąży. Znajdziesz w niej odpowiedzi na większość nurtujących i niekiedy trudnych pytań. Poznasz szczegóły związane z takimi zagadnieniami jak: diagnostyka prenatalna, przebieg porodu, cesarskie cięcie, karmienie piersią i dieta ciążowa, z oraz tym, jak wybrać lekarza. Czytelniczki zapewniają, że nie ma nic bardziej pomocnego niż ten poradnik. Jeżeli szukasz książki dla przyszłej mamy, która nastroi cię na piękny i magiczny czas macierzyństwa oraz rozwieje wątpliwości, to będzie idealny wybór. Atutem tej pozycji jest brak krytykanctwa – autorzy szanują inne punkty widzenia, na przykład w temacie karmienia sztucznego, nie wskazują jedynej, słusznej drogi.

Problemy wychowawcze? Poradź sobie z nimi!

Kolejny tytuł na naszej liście książek dla przyszłej mamy to „Zaklinaczka dzieci. Jak rozwiązywać problemy wychowawcze” autorstwa Tracy Hogg i Melinda Blau. Ta pozycja to trochę inny rodzaj książki niż kompleksowy poradnik od A do Z. Opracowano w niej kilka konkretnych zagadnień. Chcesz wiedzieć, jak karmić malucha podczas pierwszych 6 miesięcy i przyzwyczajać go do stałego planu dnia? Zastanawiasz się, jak wyrównać nastrój malucha do pierwszego roku, jak rozwikłać problemy ze snem u malucha powyżej 12 miesiąca lub co zrobić, gdy pojawi się katar u dziecka? Te oraz inne zagadnienia poznasz po lekturze tej książki.

Poznaj język niemowląt

Czwarty tytuł to kolejny popularny poradnik dla przyszłych mam, czyli „Język niemowląt”, także autorstwa Tracy Hogg i Melinda Blau. W środowisku rodziców budzi ona trochę kontrowersji. Wszystko za sprawą powtarzanej i powielanej opinii, że autorzy namawiają do pozostawienia w łóżeczku płaczącego dziecka i niereagowania. Nie ma tego w książce, a krzywdzący mit jest powielany i powtarzany na okrągło przez osoby, które nawet jej nie przeczytały. Owszem, zawarta jest myśl, żeby dziecko stopniowo przyzwyczajać do pewnych zachowań, a pozostawianie go płaczącego w łóżeczku to czyste okrucieństwo, również zdaniem autorów. Ten tytuł to pozycja dla obojga rodziców, którzy chcą zrozumieć swojego malucha i „się go nauczyć”.

Książki dla przyszłych mam: jakie mogą się przydać?

Piąta propozycja to jedna z kultowych książek dla kobiet w ciąży. Światowy bestseller, „Ciężarówką przez 9 miesięcy” Kaz Cookeczyli, napisany prostym i przystępnym językiem, jest zbiorem anegdot i porad, które przeprowadzą cię tydzień po tygodniu przez ciążę. Kompilacja humoru i zdroworozsądkowego podejścia do błogosławionego stanu to idealna mieszanka. Książka Kaz Cooke ma formę podręcznika z podziałem na 46 rozdziałów, w tym wszystkie tygodnie ciąży. To sprawia, że łatwo i szybko się ją czyta, możesz w każdym momencie wrócić i doczytać fragment o konkretnym tygodniu ciąży. Książka ta z lekkim przymrużeniem oka i dystansem opisuje blaski i cienie błogosławionego stanu na przykładzie ciąży samej autorki. Nie jest to encyklopedycznie podana wiedza, ale miła odmiana i odskocznia od profesjonalnych poradników, napisanych specjalistycznym językiem. Śmiech to zdrowie, dlatego w trakcie ciąży warto sięgnąć po Ciężarówką przez 9 miesięcy .

Jak postępować z noworodkiem?

Ostatnia propozycja najlepszej książki dla przyszłej mamy to „Małe dziecko” Jolanty Zdzienickiej. Autorka zawodowo jest pediatrą, a prywatnie mamą i babcią. Swoje kilkudziesięcioletnie doświadczenie przekuła w praktyczny poradnik dla rodziców. Książka jest podzielona na następujące obszary tematyczne: pielęgnacja, żywienie, wychowanie, leczenie. Obejmuje wiedzę w zakresie noworodków i maluchów do 2. roku życia. W książce znajdziesz popularne tematy, z którymi borykają się świeżo upieczeni rodzice. Dowiesz się więcej o karmieniu piersią, alergiach pokarmowych malucha, dylematach młodej mamy i o tym, kiedy wrócić do pracy. Inna pozycja tej samej autorki, również warta uwagi i rekomendacji, to „Karmimy małe dziecko”.

Czy masz inne propozycje książek dla przyszłej mamy? Podziel się w komentarzu swoimi typami.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *