Katar zatokowy - jak wygląda i ile trwa?

Katar zatokowy jak wygląda i ile trwa

Jako troskliwy rodzic z pewnością niejednokrotnie już miałeś do czynienia z katarem u Twojego dziecka – z tego właśnie powodu na pewno wiesz, jak trudno jest rozróżnić, co u malucha stanowi przyczynę zatkanego noska. Pisaliśmy kiedyś o tym, jakie domowe metody na katar u dziecka stosować i próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak mają się do siebie rodzaje kataru a leczenie dziecka. Nie poruszyliśmy jednak jeszcze na blogu tematu, który spędza mamom i tatom maluszków na całym świecie sen z powiek: mowa oczywiście o przeciwniku spokojnego snu, jakim jest katar zatokowy u dziecka.

Katar zatokowy w pigułce, czyli co musisz wiedzieć na wstępie

Jeśli dziecku towarzyszy uczucie ucisku w okolicach zatok, ból głowy podczas pochylania i specyficzny rodzaj kataru (w tym szczególnie niepokoić powinien taki utrzymujący się dłużej niż 10 dni), możesz uznać to za objawy zapalenia zatok.

Normalnie w zatokach działa odpowiednia flora bakteryjna, która niejako je wyścieła, pozwala na zachowywanie równowagi zdrowotnej i tworzy barierę ochronną. Problem pojawia się, gdy flora z jakiegoś powodu zostaje zaburzona – może wówczas dojść do infekcji, która z kolei skutkuje katarem zatokowym. Nie jest to dla dziecka nic przyjemnego, bo choć katar nie gromadzi się w nosie, to utrudnia oddychanie.

Co powoduje zapalenie zatok i katar zatokowy?

Nie mamy jednoznacznej odpowiedzi na to, co dolega Twojemu dziecku, ale opiszemy jak najdokładniej przyczyny, które wchodzą w grę:

  • wirusy – najczęściej adenowirusy, wirusy grypy czy rhinowirusy;
  • bakterie – wskutek nadkażenia, najczęściej po zapaleniu wirusowym;
  • grzyby – bardzo rzadka przyczyna;
  • alergie;
  • inne przyczyny zdrowotne, np. skrzywienie przegrody nosowej.

Oczywiście poprawną diagnozę Twojemu dziecku wystawi lekarz pediatra, dlatego po wystąpieniu niepokojących objawów i przy podejrzeniu przewlekłego kataru zatokowego, koniecznie udaj się do specjalisty, by uniknąć niechcianych powikłań.

Ile trwa katar zatokowy?

Zapalenie zatok można podzielić ze względu na to, ile trwa choroba. Wyróżniamy:

  • ostre zapalenie zatok – trwa ono maksymalnie cztery tygodnie, zaczyna się gwałtownie i ma intensywne objawy, w tym np. śmierdzący katar zatokowy.
  • podostre zapalenie zatok – może trwać od czterech do dwunastu tygodni.
  • przewlekły katar zatokowy – trwa więcej niż osiem tygodni lub często wraca i wiąże się z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych.

Jak wygląda katar zatokowy u dziecka

Katar zatokowy u dziecka – domowe sposoby, które warto wypróbować

Kiedy malucha dopadnie nieprzyjemny i uprzykrzający życie katar zatokowy, warto zapewnić mu tak komfortowe warunki jak to tylko możliwe. Na szczęście przy użyciu naprawdę prostych domowych sposobów jesteś w stanie złagodzić przebieg zapalenia zatok i ułatwić maluchowi zarówno funkcjonowanie za dnia, jak i zasypianie. Jakie domowe sposoby na katar zatokowy mogą się tu sprawdzić?

1. Ciepłe okłady + inhalacje z ziół i olejków eterycznych

Niezależnie od tego, którą z tych metod wybierzesz, cel jest jeden: rozszerzenie zatok i ułatwienie przepływu kataru, nawet tego najbardziej uciążliwego. Do ciepłych okładów wystarczy zwilżyć ręcznik ciepłą wodą i nałożyć na twarz dziecka. Inhalacje najlepiej wykonywać z wykorzystaniem suszonych ziół (należy jednak zwrócić uwagę na to, czy maluch nie jest na któreś uczulony! Dla najmniejszych dzieci lepiej użyć samą wodę lub nebulizator z solą fizjologiczną) lub naturalnych olejków eterycznych, np. sosnowego, miętowego lub eukaliptusowego. A po inhalacji można także skropić nim delikatnie pościel dziecka.

2. Maści rozgrzewające

Działają podobnie jak powyższe metody, ale są mniej czasochłonne. Weź jednak pod uwagę by wybrać takie maści, które nie podrażniąją oczu maluszka nawet gdy przypadkiem je zatrze po dotykaniu twarzy. 

3. Domowa kuchnia, czyli ciepła herbata i czosnek

Chyba każdemu z nas znany jest słynny syrop z cebuli i czosnku – podobnie jak w innych wypadkach, i tutaj może się sprawdzić. Jeśli maluch nie ma ochoty na tak radykalne rozwiązania (rozumiemy i szanujemy jego kubki smakowe), proponujemy wersję słodszą, czyli herbatkę, na przykład lipową z dodatkiem naturalnego soku. Ciepły napój ułatwi dziecku oddychanie i do tego nawilży zmęczone oddychaniem przez usta gardło.

Jeśli masz jakieś sprawdzone metody, które sprawdzą się podczas zapalenia zatok u dziecka – koniecznie podziel się nimi z innymi rodzicami. My zaś na odciąganie kataru niezmiennie polecamy aspiratory do noska, proste w użyciu i higieniczne.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *