O inhalacjach słyszał pewien każdy rodzic – w końcu sam w dzieciństwie nie raz ją wykonywał. Ale czy nebulizacja a inhalacja to, to samo? Pojęcie brzmi jeszcze obco, ale ostatnio mówi się o tym coraz więcej, nie tylko w środowisku lekarskim. Nebulizacja i nebulizatory mają przewagę nad tradycyjnymi inhalacjami, bo podawany za ich pośrednictwem środki lecznicze trafiają dokładnie tam, gdzie znajduje się źródło problemu. Co to jest nebulizacja? Na czym polega i dlaczego warto ją stosować?
Spis treści:
- W jaki sposób działa nebulizator?
- Nebulizacja a inhalacja – różnice
- Nebulizacja – czyli metoda dla każdego
W jaki sposób działa nebulizator?
Nebulizacja odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia – nebulizatora. Nebulizator działa za pośrednictwem sprężonego powietrza lub ultradźwięków, które mają za zadanie rozbijać na mniejsze cząsteczki zawarte w nim lekarstwo. W ten sposób powstaje delikatna mgiełka, na pierwszy rzut oka niemal niezauważalna. Tę mgiełkę lekarstwa wdycha osoba wykonująca nebulizację.
Czym różni się nebulizacja od inhalacji? Tym, że nie wymaga koordynacji wdechowo-wydechowej, a więc można ją wykonywać nawet u małego dziecka. Nebulizację stosuje się w przypadku wszelkich schorzeń układu oddechowego, np. dotyczących oskrzeli i płuc. Działa właściwie tylko na ten narząd, który tego potrzebuje. Pozwala osiągnąć wysokie stężenie leku w drogach oddechowych, a do krwi przenika w minimalnym stopniu. Nie dość, że można użyć mniej leku, to jeszcze działa on skuteczniej.
Nebulizacja a inhalacja – różnice
Inhalacja i nebulizacja bywają utożsamiane. To błąd – inhalacja jest bowiem pojęciem szerszym. Może służyć nie tylko leczeniu, ale też np. aromaterapii. Można ją wykonać zarówno za pomocą manualnego inhalatora o prostej konstrukcji, jak i nad zwykłą miską z parującą wodą z dodatkiem olejku leczniczego. Do nebulizacji konieczny jest natomiast nebulizator. Dopóki lek nie zostanie przekształcony ze stanu ciekłego w stan gazowy, nie może być mowy o nebulizacji.
Nebulizację można stosować także uzupełniająco w antybiotykoterapii oraz w celach profilaktycznych. Najczęściej wykorzystuje się ją przy astmie, zapaleniu oskrzelików, nawracającym zapaleniu oskrzeli, a także w leczeniu bardziej skomplikowanych chorób, jak mukowiscydoza. Często okazuje się rozwiązaniem przewlekłych problemów z katarem u dziecka, infekcji gardła, zapalenia zatok przynosowych.
Nebulizacja – czyli metoda dla każdego
Warto wiedzieć, że nebulizacja jest bezpieczną metodą leczenia. Nie wywołuje skutków ubocznych. Ewentualnych powikłań nie należy łączyć z metodą, co najwyżej z podawanymi lekami.
Nebulizatora warto używać także w celach profilaktycznych. Inhalacje z soli fizjologicznej pomagają uniknąć choroby, nawilżyć śluzówkę, odblokować zatkany nos. Nebulizacje warto połączyć z aspiracją noska – aspiratorem Katarek Plus, aby osiągnąć najlepszy efekt w leczeniu domowym.
Twój maluszek ma problem z katarem? Sprawdź jakie są sposoby na katar u miesięcznego dziecka.
0 komentarzy