Katar u dziecka a badanie krwi. Czy powinno się je wykonywać podczas kataru?

Czy katar u dziecka wpływa na badanie krwi?

Spis treści

Twój maluch zaczął właśnie pochlipywać pod nosem, pogorszyło się jego samopoczucie, jest bardziej marudny, a na jutro macie dawno umówione badania krwi? Nie bez powodu rodzice zastanawiają się, czy przeprowadzenie badań krwi podczas kataru jest wskazane i czy sam katar stanowi przeciwwskazanie do takiej procedury – a może wręcz jest w stanie zakłamać wyniki? Bez obaw – nie musisz się dłużej domyślać. Już podpowiadamy.

Katar u dziecka a badanie krwi

Na pytanie o to, czy katar u dziecka wpływa na badania krwi, może podpowiedzieć już sama definicja kataru. Dlaczego? Bo wskazuje nam na to, że katar to stan zapalny błony śluzowej nosa, który powoduje produkcję wydzieliny. Ważne jest też pochylenie się nad tym, jakie jest źródło kataru u malucha – bo nieżyt nosa może być spowodowany przez infekcje wirusowe, takie jak przeziębienie, a także infekcje bakteryjne, alergie lub czynniki drażniące, chociażby dym czy kurz.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zerknij do naszego artykułu: Przyczyny kataru u dzieci — najczęstsze powody.

katar u dziecka a badanie krwi

Czy katar jest przeciwwskazaniem do badań krwi?

Powiedzmy sobie jeszcze o tym, że badanie krwi badaniu krwi nierówne – inne parametry będzie badać np. pobranie krwi w celu zmierzenia poziomu glukozy, a inne morfologia czy badanie poziomu kortyzolu.

Katar sam w sobie nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badań krwi. Czasem jest wręcz konieczny – szczególnie jeśli wykorzystujesz badania jako element diagnostyki, który ma pomóc Ci zrozumieć, dlaczego maluch dużo choruje. Ale zdarzają się sytuacje, w których nie można wykonać badań krwi podczas kataru. O co chodzi? Jakie są zasady?

Porozmawiajmy o wszystkich za i przeciw oraz ogólnych zasadach, które pomogą rodzicom zrozumieć, jak najlepiej dbać o zdrowie malucha.

  1. Jeśli dziecko czuje się dobrze i nie ma innych objawów poza katarem (takich jak wysoka gorączka, wysypka), badania krwi mogą być wykonane bez przeszkód.
  2. W przypadku cięższych infekcji lekarz z dużym prawdopodobieństwem zaleci odroczenie badania do momentu poprawy stanu zdrowia dziecka.
  3. Jeśli badanie krwi ma na celu diagnozowanie przyczyny kataru (np. sprawdzenie, czy jest to infekcja bakteryjna wymagająca antybiotykoterapii), jego wykonanie może być wręcz zalecane.
  4. Z kolei jeśli chodzi o określenie np. poziomu CRP albo takich parametrów krwi jak ilość białych krwinek, badanie warto przełożyć, ponieważ w tym wypadku wynik nie pomoże w diagnostyce.
  5. Weź też pod uwagę komfort malucha. Dla niektórych dzieci samo pobranie krwi jest już wystarczająco stresujące, a co dopiero przy okazji kataru. Jeśli pociecha jest osłabiona i nie ma się najlepiej, udaj się najpierw do lekarza (nawet na teleporadę), aby zweryfikować, czy to dobry czas na badania.
Wskazówka: Jeśli zdecydujecie się na badania krwi w czasie kataru, koniecznie przed wyjściem do przychodni oczyść maluchowi nosek aspiratorem. Katarek Standard, prosty aspirator podłączany do odkurzacza, pomoże usunąć nadmiar śluzu z nosa, co ułatwi oddychanie i poprawi komfort dziecka.

Katar u dziecka a badanie krwi. Jakie kroki podjąć? Podsumujmy!

Katar jest zazwyczaj nieszkodliwy i ustępuje samoistnie, w wielu przypadkach (przede wszystkim – gdy nie łączy się z infekcją i gorączką) nie stanowi przeciwwskazania do wykonania badań krwi. Ale jeśli:

  • katar utrzymuje się dłużej niż 10 dni;
  • występuje gorączka powyżej 38,5°C;
  • dziecko skarży się na ból ucha lub zatok;
  • wydzielina z nosa jest gęsta, żółta lub zielona;
  • maluch ma trudności z oddychaniem…

… koniecznie skonsultuj się z lekarzem! Tak jak pisaliśmy wyżej, w takich przypadkach lekarz może zlecić dodatkowe badania, w tym badania krwi, aby dokładniej ocenić stan zdrowia dziecka. Trzymamy kciuki za Wasze samopoczucie!

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *