Czy katar jest zaraźliwy?

Czy katar jest zaraźliwy

Często zdarza się, że z powodu kataru dzieci nie mogą przyjść do przedszkola czy szkoły, a pracowników odsyła się do domu – czy rzeczywiście są ku temu podstawy? Czy katar jest zaraźliwy? Jeśli tak, to czy każdy rodzaj kataru roznosi się tak samo, a jeśli nie – to skąd wynikają tak silne opinie na jego temat? Dziś odpowiemy na najczęstsze pytania związane z katarem i jego zaraźliwością oraz podpowiemy jak być bezpiecznym przez cały rok, a w szczególności – w sezonie jesienno-zimowym.

Czy katarem można się zarazić?

Zacznijmy od podstawowego pytania: czy katarem można się zarazić? Odpowiedź na nie jest nieco bardziej złożona niż byś się spodziewał, bo… to zależy. Od czego?

Katar katarowi nie równy. Jak pewnie wiesz, katar chorobowy jest powodowany przez wirusy i bakterie, ale to jeszcze nie wszystko. Mamy przecież także katar alergiczny (sienny), a także specyficzny katar zatokowy. Jak więc rozróżnić, który jest zaraźliwy, a który nie?

To dość proste – wystarczy zapamiętać, u podłoża którego kataru leży infekcja bakteryjna lub wirusowa. Na tej podstawie ocenisz bez problemu, czy dany typ kataru jest zaraźliwy czy nie.

Zapalenie zatok

A co z zapaleniem zatok? Czy katar zatokowy jest zaraźliwy? Z zasady tak, ponieważ również i u jego podłoża leży infekcja bakteryjna, a jego przeniesienie do zatok jest tylko kwestią dodatkowego nadkażenia i rozwoju choroby. Dlatego zarażenie katarem zatokowym jest jak najbardziej możliwe, choć nie oznacza, że od razu złapiesz również katar zatokowy.

Katar alergiczny

Są osoby, które katar mają cały rok – niestety tak dla alergików działa katar sienny. Jak rozpoznać katar alergiczny? Skoro więc trwa cały rok i trudno byłoby przez ten okres trwać w izolacji, nasuwa się najistotniejsze pytanie – czy katar alergiczny jest zaraźliwy? Nie, ponieważ alergia nie jest zaraźliwa, a katar sienny jest wyłącznie odpowiedzią organizmu na alergeny zewnętrzne (np. pyłki, grzyby, sierść zwierząt), dotyczy wyłącznie alergika i nie przenosi się dalej. To dobra informacja zarówno dla osób, które na co dzień obcują z osobami cierpiącymi na katar sienny, jak i dla rodziców małych alergików, którym nakazuje się pozostawanie w domu z powodu kataru. Oczywiście alergicy mogą też cierpieć na katar wywołany infekcją, ale szybko go rozpoznasz. Wiedząc już, czy katar sienny jest zaraźliwy, będziesz mógł spokojnie korzystać z aspiratora Katarek Plus i wysłać dziecko z przezroczystym, rzadkim katarem do przedszkola czy szkoły.  Natomiast zapali Ci się czerwona lampka w głowie, gdy zauważysz, że wydzielina gęstnieje i zmienia kolor.

Jak przebiega zarażenie katarem?

Wiesz już, czy katarem można się zarazić – odpowiedź będzie w niektórych przypadkach twierdząca. Jak więc przebiega proces przenoszenia się bakterii i wirusów i co możesz zrobić, aby uniknąć zarażenia?

Przede wszystkim pamiętaj, że katar jest zaraźliwy, gdy u jego podłoża leży infekcja. Wtedy patogeny przenoszą się między ludźmi drogą powietrzno-kropelkową, czyli w trakcie rozmowy, bliskiego kontaktu, a często nawet przez przebywanie w jednym pomieszczeniu czy w tym samym pojeździe komunikacji miejskiej.

Jaki katar jest zaraźliwy

Ile dni zaraża się katarem?

Około tydzień po rozpoczęciu infekcji przenoszenie wirusów i bakterii jest najbardziej nasilone, ale w przypadku dzieci okres zarażania może trwać nawet dłużej.

Co robić, aby uniknąć zarażenia?

Jeśli nie chcesz zarazić się katarem (ani powiązaną z nim chorobą) drogą powietrzno-kropelkową, unikaj bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi, a także dbaj o regularne wzmacnianie odporności. Pamiętaj, że nawet jeśli patogeny zostaną przeniesione, to zdrowy organizm bez problemu sobie z nimi poradzi, zarażenie nie musi skutkować chorobą.

Jeśli to ty jesteś chory – noś maseczkę, nie kichaj w miejscu publicznym, nie opróżniaj nosa przy kimś.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *