Ból ucha przy kichaniu u dziecka

Każdy rodzic zna to uczucie niepokoju: dziecko zaczyna narzekać na ból, nie jesteś pewien, co się dzieje, ani jak zareagować, a objawy wcale nie są jednoznaczne. Martwiący bywa zwłaszcza ból w okolicach głowy i uszu. Co robić, jeśli Twój maluch odczuwa ból ucha przy kichaniu? Przyjrzyjmy się przyczynom, objawom oraz sposobom radzenia sobie z tą sytuacją — zarówno w domowych warunkach, jak i w przypadku, kiedy warto odwiedzić lekarza.

Spis treści:

Dlaczego dziecko może odczuwać ból ucha przy kichaniu?

Dziecko boli ucho podczas kichania? Przyczyn jest co najmniej kilka.

Jedna z nich, stosunkowo powszechna, to zatkanie trąbki Eustachiusza, czyli małego przewodu łączącego ucho środkowe z gardłem. Zatkanie może powodować ból, bo trąbka Eustachiusza odpowiada za wyrównywanie ciśnienia w uchu środkowym, zatem gdy nie działa prawidłowo, a dziecko kicha lub kaszle, ciśnienie w uchu gwałtownie wzrasta (bardziej niż powinno) i może powodować kłujący, krótki ból.

Zdarza się, że ból ucha przy kichaniu u dziecka jest spowodowany zapaleniem ucha. To przypadłość dość częsta u małych dzieci. Jeśli ból trwa dłużej, dziecko staje się marudne lub ma gorączkę, a ty widzisz, że dotyka uszu częściej niż zwykle — koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Najczęściej ból ucha przy kichaniu nie jest powodem do natychmiastowej paniki, ale jako rozsądny rodzic musisz zwrócić na tę przypadłość uwagę. Jeśli ból jest krótki, nie powoduje stałego pogorszenia samopoczucia i pojawia się tylko podczas kichania, przyczyną bywa po prostu przejściowy problem związany z katarem.

Ważne — zweryfikuj w pierwszej kolejności, czy przyczyną nie jest ciało obce w uchu lub nosie dziecka!

dziecko boli ucho podczas kichania

Ból ucha przy kichaniu. Kiedy iść do lekarza?

Jeśli widzisz przynajmniej jedną z poniższych zmiennych u swojego dziecka, koniecznie wybierz się do lekarza! Twoją uwagę powinno zwrócić to, że:

  • Ból ucha utrzymuje się dłużej niż 48 godzin (każdorazowo przy kichaniu lub ciągle).
  • Pojawia się gorączka, czyli podwyższona temperatura powyżej 37 stopni Celsjusza.
  • Dziecko wyraźnie dotyka lub ciągnie za ucho — może dawać Ci w ten sposób znać, że to właśnie ta część ciała boli.
  • Z ucha wydostaje się wydzielina (przezroczysta lub ropna — nie ma to znaczenia, należy udać się do lekarza!).
  • Maluch jest rozdrażniony, nie może spać, nie ma apetytu.
  • Występują dodatkowe objawy, np. trudności z mówieniem, jedzeniem lub równowagą.

Pomoc doraźna: co możesz zrobić samemu?

Chcesz pomóc maluchowi, zanim udasz się do lekarza? Możesz zastosować ciepły kompres, przykładając np. zmoczony w ciepłej wodzie ręcznik do ucha. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną bólu ucha przy kichaniu jest katar, zadbaj o to, aby możliwie udrożnić, oczyścić i nawilżyć górne drogi oddechowe malucha. Idealnym rozwiązaniem będzie tu np. metoda 3 kroków i sprawdzony aspirator do nosa (np. Katarek Plus — nie gruszka!). Ewentualnie dobrym rozwiązaniem będzie także zestaw na katar, jak np. Katarek Complete Secure+. No i nie zapomnij o nawadnianiu malucha — odpowiednia ilość płynów wspomoże oczyszczenie zatok, a do tego ułatwi oddychanie.

Pamiętaj: Nie należy wkładać niczego do ucha dziecka, nawet jeśli masz wrażenie, że jest zatkane! W takiej sytuacji od razu udaj się do lekarza. Zawsze lepiej skonsultować to z pediatrą.

Zobacz też: Czy katar może powodować problemy ze słuchem u dziecka?

Jak rozpoznać ból ucha u małego dziecka?

A co jeśli nie masz pewności, czy to ból ucha, czy nie? W końcu dzieci, szczególnie małe, nie potrafią od razu powiedzieć, co im się dzieje (czasem nawet nie są w stanie określić źródła bólu), ale na pewno zauważysz inne sygnały. Jednym z nim może być np. pocieranie ucha, zwiększona marudność, płacz po kichnięciu, a nawet problemy ze snem. Zdarza się, że przy bólu ucha u dziecka nawet ssanie i przeżuwanie powoduje dyskomfort (ponownie kwestia ciśnienia), dlatego utrata apetytu może być dla Ciebie wskazówką, której lepiej nie przeoczyć.

Przede wszystkim pamiętaj — w razie konieczności niezwłocznie udaj się na wizytę do zaufanego pediatry!

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *