Spis treści
- 1. Inhalacja a nebulizacja
- 2. Kiedy stosuje się nebulizację?
- 3. Rodzaje nebulizatorów
- 4. Zalety nebulizacji
- 5. Przeciwwskazania
- 6. Zasady prawidłowej nebulizacji u dzieci:
Każda młoda mama wcześniej czy później spotka się ze słowem ’nebulizacja’. Często jest ono zamiennie używane z określeniem 'inhalacja’. Czy słusznie? Poniżej przedstawiamy 6 faktów, które powinnaś wiedzieć o nebulizacji.
1. Inhalacja a nebulizacja
Do nebulizacji używa się specjalnych urządzeń, które rozpylają lek w postaci aerozolu zawierającego krople o odpowiedniej wielkości, zależnej od zastosowanej w niej dyszy rozpylającej lub innej metody.
Zobacz także nasz artykuł na temat: nebulizacja a inhalacja – jaka to różnica?.
2. Kiedy stosuje się nebulizację?
Nebulizację stosuje się przy chorobach układu oddechowego: astmie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), rozedmie płuc, mukowiscydozie, przewlekłych zakażeniach dróg oddechowych. Jest także wskazana przy uciążliwym kaszlu, niedrożnym nosie, zapaleniu gardła czy krtani. Nebulizacja solą fizjologiczną ma także działanie profilaktyczne, nawilża drogi oddechowe, niwelując uczucie suchości czy drapanie w gardle wywoływane przez czynniki zewnętrzne. Co ważne nebulizacja jest zabiegiem który może być wykonywany zarówno w szpitalu jak i domu.
3. Rodzaje nebulizatorów
- Nebulizator ultradźwiękowy: zmiana płynnego lekarstwa w aerozol odbywa się za sprawą fal ultradźwiękowych. Fale powstają dzięki drgającej płytce, która wytwarza aerozol wdmuchiwany przez rurę aerozolową i dostarczany do pacjenta. Tak wytworzona mgiełka z lekiem dociera wraz z powietrzem przede wszystkim do dolnych partii dróg oddechowych, czyli płuc i oskrzeli. Nebulizatory tego typu nie posiadają kompresora, dzięki czemu są ciche.
- Nebulizator pneumatyczny: lekarstwo zamieniane jest tu w mgiełkę za pomocą sprzężonego powietrza przepływającego przez dyszę. Nagłe rozprężenie powietrza zasysa z nebulizatora płynne lekarstwo i dzięki dużej prędkości, powietrze rozprasza je w drobną mgiełkę. Jeśli jakaś porcja lekarstwa nie zostanie prawidłowo rozproszona zostaje zablokowana przez specjalną osłonę i wraca do zbiornika leku. Tego typu nebulizatory wytwarzają cząstki docierające zarówno do górnej jak i dolnej części dróg oddechowych. Nadają się one głównie do podawania precyzyjnych dawek leku, przez co są mało skuteczne w nawilżaniu dróg oddechowych przy pomocy soli fizjologicznej. To co może przeszkadzać w tym rodzaju aspiratorów to głośność, a także fakt, że pacjent powinien być w pozycji pionowej, przez co nie jest on przyjazny dla małych dzieci.
- Nebulizator siateczkowy / membranowy: leczniczy aerozol jest tu uzyskiwany poprzez zamianę leku w cząsteczkę za pomocą drgającej membrany. Pojedyncze kropelki są bardzo małe dzięki czemu docierają precyzyjnie do źródła choroby. Jest to najnowocześniejszy rodzaj nebulizatora, bardzo precyzyjny i wydajny. Jego zaletą jest to, że w pełni wykorzystuje lek znajdujący się w kopułce, nie ma więc strat leku. Nebulizator siateczkowy powinny polubić wszystkie mamy, których dzieci boją się głośnych urządzeń, jest to bowiem urządzenie praktyczne bezgłośne. Dodatkowo umożliwia przeprowadzenie zabiegu w pozycji półleżącej a niektóre modele nawet gdy dziecko leży czy śpi. Jest to także dobre rozwiązanie do przeprowadzenia zabiegów profilaktycznych z solą fizjologiczną. No i zdecydowanie trzeba podkreślić jego niewielkie rozmiary i możliwość używania go w każdym miejscu.
4. Zalety nebulizacji
- To zabieg bezbolesny
- Można go wykonać w domu
- Dla dzieci w każdym wieku
- Działanie bezpośrednio w miejscu choroby
- Rozrzedza zalegającą wydzielinę, ułatwia odkrztuszanie
- Nie obciąża żołądka tak jak leki
5. Przeciwwskazania
Jak każdy zabieg także nebulizacja ma swoje przeciwwskazania. Są to:
- niewydolność serca
- wysoka gorączka
- krwawienie z dróg oddechowych
- niewydolność krążenia
- ropne zapalenie migdałków i zatok
- zapalenie krtani, nosa i gardła
6. Zasady prawidłowej nebulizacji u dzieci:
- Należy wykonać ją min. 1-2h po posiłku i 1h przed kolejnym
- Przed nebulizacją oczyszczamy nos dziecka
- Dziecko powinno być w pozycji siedzącej lub półsiedzącej
- Maseczka powinna całkowicie przylegać do twarzy dziecka, obejmować nosek i usta
- Jeśli dziecko potrafi korzystać z ustnika używamy ustnika do nebulizacji
- Nebulizacja powinny trwać min. 10-15 min
- W trakcie zabiegu należy kontrolować dziecko aby brało głębokie wdechy
- Po nebulizacji pamiętać trzeba, aby umyć twarz dziecka wodą a gdy do nebulizacji używany sterydów także jamę ustną
- Po lekach mukolitycznych należy oklepać dziecko, by ułatwić ewakuację wydzieliny
0 komentarzy