Urządzenia do czyszczenia nosa niemowlaka

Urządzenia do oczyszczania nosa niemowlaka

Kiedy maluch ma męczący katar, naturalną reakcją rodzica jest chęć przyniesienia ulgi – w związku z tym poszukuje najlepszych sposobów, sprawdzonych porad i domowych metod, które pozwolą mu pomóc dziecku. Jak najszybciej i jak najskuteczniej. Dlatego urządzenia do czyszczenia nosa niemowlaka są tak różnorodne i czasem trudno podjąć decyzję w temacie. Co wybrać? Gdzie kupić? I czy na pewno będzie bezpieczne? Ten poradnik podpowie Ci, co na rynku może być szczególnie godne Twojej uwagi.

Jak oczyszczać nosek niemowlaka i w co się zaopatrzyć?

Niezależnie od tego, jakie narzędzie wybierzesz, jest produkt, który z pewnością Ci się przyda. Do tego jest niedrogi i całkowicie bezpieczny – mowa tu o soli fizjologicznej, a konkretniej o roztworze 0,9% chlorku sodu. W aptekach – czasem również drogeriach – jest dostępny w poręcznych ampułkach. Jeśli już jesteś w niego wyposażony, możesz działać na bardzo wiele sposobów.

Czyszczenie nosa niemowlaka

Do czego przydaje się sól fizjologiczna?

  • roztworem chlorku sodu możesz przepłukiwać nosek dziecka nawet bez innych przyrządów. Wystarczy, że do każdego otworu nosowego wlejesz 1-2 krople z ampułki (pamiętając, by nie wkładać jej głęboko), odczekasz moment i ułożysz maluszka na brzuszku albo na boku. Potem katar można usunąć, przecierając nasadę nosa miękką chusteczką lub gazikiem.
  • pomoże Ci przy wieczornej kąpieli niemowlęcia. Jeśli wlejesz jej nieco do wanienki, sól fizjologiczna – parując – powinna nieco ułatwić dziecku zasypianie i oddychanie podczas snu, dzięki temu, że bardzo dobrze nawilża błony śluzowe.

Zastanawiasz się, czy wybrać sól fizjologiczną, czy jednak roztwór wody morskiej? Czym oczyścić nosek niemowlaka? Decyzja należy do Ciebie. Ciśnienie, które jest w sprayu wody morskiej, sprawia że roztwór dociera głębiej, a forma aerozolu nawilża całą błonę śluzową. Jednocześnie spray jest mniej funkcjonalny (nie da się go użyć np. w nebulizatorze czy kąpieli).

Czym oczyścić nosek niemowlaka, by oszczędzić mu stresu?

Do wyboru jest wiele urządzeń: mniej lub bardziej zaawansowanych technologicznie, z różnych półek cenowych, w odmiennym stopniu dostosowanych do ergonomicznego i bezpiecznego użycia. Co polecamy?

Gruszka

Najbardziej przystępnym rozwiązaniem, dostępnym w praktycznie każdej aptece, będzie zakup gruszki do odciągania kataru. Trzeba jednak mieć na uwadze, że korzystanie z gruszki niesie ze sobą nieco ryzyka – pisaliśmy o tym w naszym artykule o tym, czy stosować gruszkę u małych dzieci.

Aspirator

Aspirator do noska dziecka to w największym skrócie odciągacz kataru. Działa jednak inaczej niż gruszka i jest dużo prostszy w czyszczeniu. W tym wypadku można wybrać dwa rodzaje urządzeń do oczyszczania nosa niemowlaka: manualne (ustne) i podłączane do odkurzacza. Manualne mają zaletę łatwego kontrolowania zasysania, ale są dużo mniej skuteczne i higieniczne. Te podłączane do odkurzacza wcale nie są tak straszne dla dzieci jak mogłoby się wydawać – w końcu maluchy od najmłodszego są przyzwyczajone do tego rodzaju hałasu w domu. Poza tym, jednostajna siła ssąca odkurzacza umożliwia szybkie oczyszczenie noska nawet z gęstej i zalegającej głęboko wydzieliny, z którą nie poradzimy sobie podczas aspiracji ustnej.

Urządzenie oczyszczające nos niemowlaka

O czym pamiętać, wybierając urządzenia do czyszczenia nosa dziecka?

Warto wybrać taki aspirator, który dobrze się czyści (np. posiada rozkręcaną komorę). Kolejnym atutem będzie ergonomiczny kształt, dzięki któremu wygodnie będzie zarówno rodzicowi, jak i dziecku – przyczynia się do tego również długi wężyk urządzenia. A po czyszczeniu niezbędne będzie nawilżenie noska, by zapobiec podrażnieniom. Nasza porada? Metoda 3 kroków. Sprawdzona przez rodziców i specjalistów.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *