Sen dziecka - kiedy się martwić. Zachowaj czujność!

Zdrowy sen u dziecka

Twój maluszek – zwłaszcza w pierwszych tygodniach swojego życia – będzie bardzo dużo spał. Ty natomiast będziesz miała mnóstwo okazji do tego, by je w tym czasie obserwować. Śpiące dziecko to słodycz w czystej postaci… ale tylko w teorii. W rzeczywistości maluch podczas snu nie zawsze wygląda jak najszczęśliwsza istota pod słońcem. Wierzga nóżkami, ma przyspieszony oddech, chrapie, buja się w przód i tył, pojękuje, robi dziwne minki. Które z dziwnych zachowań podczas snu dziecka są zupełnie normalne, a które to powód do niepokoju? O czym świadczą te zachowania?

Jak oddycha niemowlę podczas snu? 

Szczególnie zatrważające mogą być momenty, w których dziecko wstrzymuje oddech. Każdy rodzic słyszał przecież o tzw. śmierci łóżeczkowej… Spokojnie. Na początek warto sobie uświadomić, że ilość oddechów u dziecka jest zmienna w trakcie snu. Raz przyspiesza, raz zwalnia, a czasem zatrzymuje się na kilka sekund. Przyspieszony oddech u noworodka nie jest niczym niebezpiecznym. Zdaniem lekarzy to normalny stan, który określają jako oddychanie okresowe. Taki oddech w trakcie snu dziecko może mieć nawet do 6. miesiąca życia. Większe prawdopodobieństwo jego pojawienia się występuje u dzieci, które urodziły się przedwcześnie. Wstrzymywanie oddechu nie jest niczym groźnym, jeśli trwa nie dłużej niż 15 sekund. Jeśli chcesz wspomóc dziecko w równomiernym, zdrowym oddychaniu, układaj je do snu na pleckach.

Chrapanie u dziecka

Dziecko chrapie?! Owszem, i tak się zdarza. Często powoduje to zatkany nos u dziecka albo zbyt suche powietrze w pokoju. W pierwszym przypadku sięgnij więc po aspirator do nosa (Katarek Plus lub Katarek Complete), w drugim zastosuj domowy nawilżacz powietrza. Czasem jednak chrapanie u dziecka ma podłoże alergiczne. Wówczas należy ustalić, jaki czynnik działa na nie alergizująco, a następnie go wyeliminować. Najlepiej, by w pokoju maluszka nie spały zwierzęta, a o czystość powietrza dbał specjalny oczyszczacz.

Pocenie się dziecka podczas snu

Z jednej strony rzecz naturalna, ale trzeba jej się dobrze przyjrzeć. Pomyśl sama – ty czasem też budzisz się w nocy zlana potem. Czy to z powodu złego snu, czy przez wysoką temperaturę otoczenia podczas letnich nocy. Jeśli od jakiegoś czasu obserwujesz pocenie się dziecka podczas snu, sprawdzaj mu temperaturę. W porządku? Zatem to nie choroba.

Przyczyną nadmiernego pocenia się najczęściej jest zbyt wysoka temperatura powietrza w pomieszczeniu albo przegrzewanie malucha ciepłymi ubrankami i kołderkami. Zwiększone wydzielanie potu występuje ponadto w fazie snu głębokiego, w którą dziecko zapada o wiele częściej niż dorosły. Poza tym dla małego człowieka nawet samo oddychanie jest jeszcze sporym wysiłkiem, więc pocenie się jest uzasadnione!

Bujanie się dziecka w przód i tył podczas snu

Czy poprzez miarowe bujanie się dziecka w przód i w tył, może ono domagać się kołysania ze strony rodziców? Czasem może to tak wyglądać. Dzieci zaczynają bujać się same we śnie od około 6. miesiąca życia. Zastanawiasz się, czemu dziecko tak robi? Pomyśl zatem, dlaczego ty kołyszesz dziecko w ramionach i w wózku. Oczywiście, żeby je uspokoić! I po to też dziecko kołysze się samo. Jednostajny, rytmiczny ruch na każdego wpływa kojąco. My, dorośli, też lubimy przecież zrelaksować się czasem na huśtawce!

Nie martw się też, jeśli maluszek czasem po prostu budzi się z płaczem z niewiadomej przyczyny. Twoim zadaniem jest wówczas go uspokoić i skłonić do ponownego zaśnięcia. Jeśli chcesz, żeby jakość snu twojego dziecka była jak najlepsza już od pierwszych dni w domu, zadbaj, by lista z wyprawką dla noworodka zawierała takie uspokajające gadżety, jak smoczek, grająca karuzela do zawieszenia nad łóżkiem oraz płyta z łagodną muzyką relaksacyjną.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *