Seks po porodzie

Seks po porodzie

Wiele par po narodzinach dziecka określa pierwsze trzy miesiące jako „czwarty trymestr ciąży”. Czas dalszych przemian, które u wielu z nich prowadzi do kryzysu w związku, postępuje samoistnie. Co zrobić, gdy seks po porodzie stał się problemem? Kiedy zdecydować się na rozpoczęcie współżycia?

Spis treści

Seks po porodzie i libido

Fundamentem związku jest wzajemne zaufanie, zrozumienie i rozmowa, a to właśnie ona jest kluczowym elementem w tym okresie i bez niej ani rusz. Atrakcyjność fizyczna jakby schodziła na dalszy plan, gdyż nie oszukujmy się, ale libido seksualne po porodzie „zasypia”. Masz natłok nowych obowiązków, a seks schodzi na oddzielny plan. Twój cały dzień wypełnia karmienie, pielęgnacja i obawa o nową istotę w Twoim życiu. I gdzie tu miejsce na seks? Tak, rozumiem, że też go nie widzisz, to normalne.

Pamiętaj, że w domu nie jesteś jednak sama, ze swoją najsłodszą kruszynka na świecie. Twój mężczyzna też zasługuje na chwilę uwagi i zapewne po pierwszym okresie fascynacji dzieckiem (a minie ona na pewno szybciej  jemu niż Tobie) będzie potrzebował Twoje bliskości: tak seksualnej bliskości. Mężczyźni, są zaskoczeni faktem, że teraz zupełnie ktoś inny wypełnia czas ich kobiety i całkowicie pochłania jej uwagę. Dla nich seks to wciąż język komunikacji z Tobą. Pamiętaj, że faktycznie Twoje libido spada, ale jego wciąż pozostaje na wysokim poziomie.

Ile czasu od porodu powinno upłynąć zanim zdecydujesz się na pierwszy seks po porodzie?

W tym tkwi ambaras, żeby dwoje chciało naraz (albo, żeby to jedno w ogóle chciało).

Kiedy pojawia się dziecko rodzice stopniowo (bardzo stopniowo niekiedy) zaczynają tęsknić za więzią emocjonalną, za bliskością – chociażby w postaci zwykłego uścisku. Seks też raczej nie powinien nastąpić przed zakończeniem połogu. Jest on po prostu w tym okresie dla Ciebie niebezpieczny, gdyż wciąż zachodzą w Twoim organizmie zmiany hormonalne i może tego nie widzisz, ale organizm sam z siebie POTRZEBUJE TEGO CZASU na dojście do siebie. Tymczasowo możesz zamienić seks na regularny dotyk, czułość, okazanie wzajemnego zainteresowania. Wspólna rozmowa i określenie oczekiwań to podstawa.

Tymczasowe ograniczenia potraktujcie jako szansę na odkrywanie nowych dróg przyjemności.  Będziecie zapewne musieli zmienić wcześniejsze przyzwyczajenia i kreatywnie chociażby znaleźć czas na wspólne chwile.  Nie pomoże w tym i nasza natura, bo niski poziom estrogenów w połogu powoduje, że możesz być sucha nawet w stanie podniecenia, pomocny na ten czas będzie środek nawilżający- lubrykant.

Twoja decyzja o rozpoczęciu współżycia nie jest wyłącznie uzależniona od wyleczenia obrażeń po ewentualnym nacięciu krocza i ustania upławów – to kwesta całkowicie indywidualna. Niektórym kobieta potrzeba 6 tygodni, innym 3 miesięcy, a nawet 6 miesięcy. Po tym okresie powinnaś jednak udać się do psychologa jeśli wciąż nie będziesz miała ochoty na seks.

Długi i trudny poród mógł obudzić w Twojej głowie całe domino wątpliwości oraz obaw przed kolejną ciążą. Może cię dotknąć wiele chorób objawiających się po porodzie jak dyspareunia (czyli bolesność podczas stosunku- z którą musisz skontaktować się z lekarzem), pochwica czy wtórna tokofobia (lęk przed stosunkiem, przed kolejnym porodem). Pamiętaj, by przede wszystkim być cierpliwa wobec siebie i swojego organizmu, a kiedy nie możesz sama sobie pomóc idź koniecznie do lekarza. Zbadaj poziom cukry i hormonów, aby zobaczyć czy organizm już w pełni się zregenerował.

Relacje z Partnerem

Pomimo chwilowego zmęczenia utrzymujcie ze sobą stały kontakt emocjonalny. Rodzice mogą dać dziecku wszystko, ale nic nie może zastąpić rodzicielskiego szczęścia. Jeśli seks jest rzeczą, która odłożyliście na później, by przystosować się do rytmu dnia jaki wprowadziło dziecko, to teraz nadszedł czas na zmiany.

Jeśli karmisz piersią młody tata może czuć się odrzucony lub pod przymusem dzielenia się „czymś”, co wcześniej należało tylko do niego. Trudno tego nie zmienisz, a sam Partner musi to zaakceptować. Dodatkowym problemem, może okazać się jednak kwestia drażliwości Twoich piersi. Są one w tym momencie niezwykle czułe, a najmniejszy dotyk może powodować wyciek mleka.

Kiedy po porodzie mogę zajść w ciążę?

Powrót płodności może nastąpić już dwa lub trzy tygodnie po porodzie. Owulacja występuje przed miesiączką, co oznacza, że możesz odzyskać płodność nie wiedząc o tym. Karmienie piersią naturalnie zmniejsza szansę zapłodnienia, ale tylko kiedy mleko mamy stanowi jedyny pokarm dziecka (nie traktuj jednak tego jako jedynej antykoncepcji- bo Twoje dziecko może szybciej mieć braciszka lub siostrzyczkę niż jesteś na to gotowa). Pomimo tego zdarzają się w rodzinach  „irlandzkie bliźnięta” czyli dzieci, które faktycznie nie są bliźniakami, ale przyszły na świat w odstępie czasu nie większym niż dwanaście miesięcy. By mieć pewność, że Twój organizm jest gotowy i dobrać najlepszą na ten moment metodę antykoncepcji skonsultuj się z lekarzem ginekologiem, kiedy zakończy się krwawienie połogowe.

Emilia Jaśniewska- położna

Dobre Ręce Polskich Położnych

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *