Spis treści
Każde przewlekłe schorzenie, o ile nie jest leczone, może przyczynić się do powstania powikłań, mniej lub bardziej groźnych dla organizmu. Podobnie jest z nieleczonym katarem. Piszemy dziś o tym, do czego może doprowadzić jego lekceważenie, oraz jak rozpoznać zagrożenie, nim przybierze ostre formy. Naturalnie nie z każdą przypadłością musisz wybierać się do lekarza specjalisty, jednak są przypadki, kiedy to konieczne. W tym artykule przeczytasz także, jak poradzić sobie z katarem u dziecka samodzielnie i nie doprowadzić do zaognienia stanu chorobowego.
Jakie powikłania powoduje nieleczony katar?
Przedłużający się katar, o którego leczenie nie zadbasz, może przerodzić się w szereg poważniejszych chorób. Będą to na przykład:
- rozprzestrzenienie się infekcji także na dolny układ oddechowy;
- powstanie polipów w górnym układzie oddechowym, które w efekcie utrudniają oddychanie;
- szczególnie uciążliwe i trudne do wyleczenia zapalenie zatok;
- groźne zapalenie ucha środkowego;
- zapalenie gardła;
- zapalenie spojówek;
- zapalenie krtani i tchawicy;
- możliwe, że także nawet zapalenie płuc.
Choć mogłoby się wydawać, że gorzej być nie może, należy powiedzieć jeszcze o powikłaniach nieleczonego kataru u dzieci, które są jeszcze poważniejsze. U noworodków długotrwały katar może spowodować groźne zapalenie ucha środkowego. U pociech między 6 a 18 miesiącem – również. U maluchów do 3 roku życia najgroźniejsze jest zapalenie zatok. Oba mogą prowadzić do kolejnych, zagrażających dziecku schorzeń: zapalenie ucha do porażenia nerwu twarzowego albo zapalenia błędnika czy niedosłuchu, zapalenie zatok do zapalenia opon mózgowych, ropnia mózgu i oczodołu. Właśnie dlatego zwłaszcza w przypadku dzieci nie można lekceważyć kataru i liczyć na to, że przejdzie sam.
Kiedy pomoc specjalisty w wyleczeniu kataru i jego następstw jest konieczna?
Jak rozpoznać, że katar jest przewlekły? Kiedy zdrowienie trwa za długo? Mówi się, że typowo katar utrzymuje się 7 dni. Każdy przeciągający się, utrzymujący po infekcjach, może być oznaką poważniejszych problemów. Jeśli zauważasz u siebie lub swojego dziecka nawracające napady kataru, objawiające się w postaci wodnistej, cieknącej wydzieliny i obrzęku nosa, albo całkowicie zatkanego nosa, koniecznie wybierz się do lekarza rodzinnego, który skieruje Cię do specjalisty.
Jak samodzielnie wyleczyć katar u dziecka?
By nie dopuścić do rozwoju powikłań po nieleczonej infekcji górnych dróg oddechowych, należy przede wszystkim regularnie oczyszczać nosek z wydzieliny. Tu może pomóc jeden z naszych aspiratorów, ponieważ maleństwo często albo jeszcze nie potrafi, albo nie chce samo wydmuchać noska. Po usunięciu kataru trzeba nawilżyć nos, na przykład solą fizjologiczną. By cała „operacja” przebiegła sprawnie i nie obciążyła noska dziecka, warto zacząć od rozrzedzenia kataru. Na stronie Katarka https://katarek.pl/produkty/ znajdziesz zestawy i aspiratory, które dopasujesz do potrzeb swoich i swojego dziecka. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, nie wahaj się do nas napisać – rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.
Podsumowanie
Choć może się wydawać błahostką, nieleczony katar może prowadzić do groźnych powikłań, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Warto poprzez odpowiednią profilaktykę i szybkie reagowanie na schorzenia zabezpieczyć się przed wystąpieniem długotrwałych skutków ubocznych. Niewyleczony katar może być tragiczny w skutkach zwłaszcza dla niemowląt, dlatego zawsze, jeśli tylko wystąpią przesłanki pozwalające twierdzić, że wydzielina za długo utrzymuje się u Twojego dziecka – skontaktuj się z lekarzem.
0 komentarzy