Nawilżanie nosa - dlaczego jest ważne?

katar-u-dziecka

Nos, choć niepozorny, pełni szereg bardzo ważnych ról w naszym organizmie. Wnętrze naszego nosa jest pokryte błoną śluzową, od funkcjonowania której zależy m.in. odporność organizmu i podatność na wirusy. W jaki sposób o nią dbać? Co zrobić, by nos spełniał swoje role prawidłowo? Zanim odpowiemy na te pytania, chcemy Was zapoznać z funkcjami, jakie spełnia.  

Jakie funkcje pełni nos?

Oddychając przez nos, to właśnie do niego trafia najpierw powietrze. Jest więc pierwszym punktem styku – również ze wszystkimi patogenami, wirusami i zanieczyszczeniami. By do głębiej położonych części układu oddechowego przedostało się odpowiedniej jakości powietrze, w nosie zachodzą 3 podstawowe procesy:

  1. Nawilżenie
    Jama nosowa pokryta jest błoną śluzową. W dużej mierze to od jej sprawności zależy funkcjonowanie całego nosa. Śluz wyłapuje bakterie i wirusy, uniemożliwiając im dalszą podróż w głąb organizmu. Wdychane powietrze zostaje nawilżone a następnie dalej przedostaje się do krtani i płuc. Gdy poziom nawilżenia spada, organizm jest bardziej podatny na przenikanie wirusów i zanieczyszczeń. 
  2. Ogrzanie
    Na pewno odczuwacie różnicę w temperaturze powietrza wdychanego nosem i ustami w okresie zimowym. Oddychając nosem powietrze jest ogrzewane do około 30 stopni, dzięki czemu jest bardziej ‘przyjazne’ dolnym częściom układu oddechowego. 
  3. Oczyszczenie
    Nos jest naszym naturalnym filtrem, który zatrzymuje nawet 70% patogenów i zanieczyszczeń. Produkowany przez niego tlenek azotu działa odkażająco i antywirusowo – blokuje namnażanie się wirusów oraz wnikanie patogenów w głąb organizmu. Za prawidłowe oczyszczanie powietrza w nosie odpowiadają rzęski znajdujące się w błonie śluzowej. Skutecznie wyłapują zanieczyszczenia, uniemożliwiając im przedostanie się do dolnych dróg oddechowych.

katar_u_dziecka

Ponadto nos ma również wpływ na rozróżnianie przez nas zapachów, a wraz z zatokami nosowymi decyduje o barwie głosu. Oddychając przez nos pracuje Twoja przepona i zwiększa się pobór tlenu, a to bardzo ważne ze względu na dobrą kondycję organizmu. Jak widzisz, nos jest ważną częścią Twojego organizmu, zadbaj o niego! 

Oczyszczanie nosa u noworodka

Oczyszczanie nosa niemowląt jest wyjątkowo ważne, ponieważ dziecko do pierwszego roku życia oddycha tylko i wyłącznie przez nos. Jeśli jest niedrożny, maluch może być rozdrażniony, płaczliwy, będzie miał problemy ze snem. Należy mu pomóc w oczyszczeniu noska. Przydatny będzie do tego aspirator. Możesz wybrać pomiędzy końcówką do odkurzacza, dzięki której odciągniesz gęstszy katar skuteczniej, a końcówką do aspiracji ustnej, która jest przydatna nocą, gdy nie chcesz budzić bliskich hałasującym odkurzaczem. 

Oczyszczanie nosa u dorosłych

czyszczenie-nosa

Mimo że dorośli nie mają większych problemów z oddychaniem przez nos, warto o niego zadbać. Podrażnienie, zaczerwienienie czy obrzęk są sygnałem, że nos nie pracuje w pełni sprawnie. Dorośli mogą pielęgnować go za pomocą soli fizjologicznej lub specjalnej maści ochronnej. 

Pamiętaj, nos jest Twoją naturalną barierą ochronną, dbaj o niego, by wspomóc organizm w walce z infekcjami i wirusami.  

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *