Kolor kataru u dziecka - o czym świadczy i kiedy udać się do lekarza?

Kolor kataru u dziecka - dziecko ma katar

Nieżyt nosa to uciążliwa, a zarazem bardzo powszechna dolegliwość u dzieci. Na szczęście obserwując rodzaj oraz kolor kataru występującego u naszej pociechy, w dużej mierze określić możemy przyczynę infekcji, a co za tym idzie – wdrożyć odpowiednie leczenie. Podpowiadamy, co oznacza kolor kataru oraz czym zielony katar, żółty katar oraz biały katar różnią się od bezbarwnej wydzieliny z nosa. Radzimy także, kiedy skorzystać należy z pomocy specjalisty.

Co oznacza kolor kataru?

Kolor kataru oraz jego gęstość stanowią ważne wskazówki diagnostyczne. Na ich podstawie stwierdzić możemy, czy stan zapalny w obrębie błony śluzowej nosa spowodowany został przez wirusy, bakterie czy alergeny.

Bezbarwny katar

Wodnisty, bezbarwny katar jest najczęściej objawem alergicznego nieżytu nosa . Zazwyczaj pojawia się podczas kontaktu z alergenami – pyłkami roślin, roztoczami, pleśnią oraz pierzem i sierścią zwierząt. Oprócz bezbarwnej wydzieliny z nosa u dziecka występuje kichanie oraz swędzenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Dochodzi ponadto do upośledzenia drożności lub zatkania przewodów nosowych, temperatura ciała nie jest jednak podwyższona. Jeśli podejrzewamy, że u malucha występuje katar alergiczny, skonsultujmy się z pediatrą . Zdecyduje on, czy konieczne jest wykonanie testów alergicznych, na podstawie których możliwe będzie wykrycie alergenów powodujących katar.

Biały katar

Obfity, bezbarwny katar jest również jednym z objawów początkowej fazy ostrego nieżytu nosa . W tym przypadku jednak pod wpływem dużej ilości leukocytów, czyli komórek układu odpornościowego walczących z wirusem, wodnisto-śluzowata wydzielina staje się gęsta i biała. Gdy mamy do czynienia z infekcją wirusową, oprócz białego kataru u dziecka pojawia się także złe samopoczucie oraz – nierzadko – lekko podwyższona temperatura . Infekcji wirusowej u malucha nie należy lekceważyć. W przeciwnym razie przekształcić może się ona w infekcję bakteryjną, której objawy są dużo bardziej uciążliwe dla dziecka i trudniejsze do wyleczenia. W większości wypadku z wirusowym nieżytem nosa poradzić możemy sobie bez konieczności wizyty u lekarza. Wystarczy zastosować domowe metody oraz zadbać o staranne i systematyczne oczyszczanie zatkanych przewodów nosowych malucha – zwłaszcza jeśli nie umie on jeszcze samodzielnie wydmuchiwać nosa. Specjaliści zalecają stosowanie metody trzech kroków , składającej się z trzech kolejno następujących po sobie etapów: rozrzedzania, odciągania i nawilżania. Najpierw rozrzedzamy zalegający w nosie malucha biały katar poprzez aplikację dwóch, trzech kropli soli fizjologicznej do każdego z otworów nosowych dziecka, a następnie odciągamy ją przy pomocy aspiratora do nosa . Na zakończenie – nawilżamy delikatną śluzówkę nosa poprzez powtórne zastosowanie soli fizjologicznej.

Żółty katar oraz zielony katar

Żółty katar oraz zielony katar świadczą o wystąpieniu u dziecka infekcji o podłożu bakteryjnym . Dochodzi do niej najczęściej na skutek powikłań po niewłaściwie leczonym katarze wirusowym. Leczenie w tym przypadku każdorazowo powinno być prowadzone pod kontrolą pediatry . Terapia nierzadko wymaga włączenia antybiotyków – infekcja bakteryjna może prowadzić bowiem do poważnych powikłań, rozprzestrzeniając się na oskrzela lub płuca.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!