Jakie nosidełko wybrać dla dziecka?

Jakie nosidełko wybrać dla dziecka w zależności od wieku?

Pierwsze miesiące życia dziecka to czas, w którym najszybciej rośnie, rozwija się i… przybiera na wadze. Często chcemy jak najwięcej czasu spędzać z nim blisko w tym okresie, jednak każdy dodatkowy kilogram masy ciała utrudnia nam noszenie dziecka na rękach. Dlatego powstały alternatywne rozwiązania, jak chusty czy nosidełka. Zastanawiacie się, jakie nosidełko wybrać, by było bezpieczne i wygodne? Przeczytajcie nasze porady.

Jak wybrać nosidełko dla dziecka?

Na rynku znajdziemy ogólnie dwa typy nosideł dla dzieci, które różnią się szerokością panelu między nogami pociechy:

1. Nosidełka starego typu, w których nogi dziecka po prostu bezwładnie wiszą, kości udowe nie są podparte, panel jest wąski, kręgosłup jest przeprostowany, co może prowadzić do wad i chorób układu kostnego – ten typ jest szkodliwy dla młodego organizmu dziecka.

2. Nowoczesne nosidełka z szerokim panelem, dzięki któremu kości udowe są szeroko rozstawione a miednica oparta – to najlepszy typ nosidełek.

Pozycja malucha w nosidełku

Jakie nosidełko wybrać dla dziecka? Tak, żeby dziecko mogło w nim przybrać pozycję tak zwanej żabki , a więc być skierowane przodem do brzucha i klatki piersiowej rodzica czy opiekuna lub przodem do jego pleców z szerokim odwiedzeniem nóg. W takiej pozycji kości udowe podparte są aż do stawów kolanowych, co powoduje prawidłowe obciążenie stawów biodrowych. Nosidła dla dzieci trzeba dostosować też do wieku dziecka i jego napięcia mięśniowego, jak i wagi dziecka. Uzyskamy to za pomocą szerokiego regulowanego pasa, które znajduje się między nogami. Jeśli nasze nosidło nie posiada takiego panelu, sięgającego od jednego do drugiego dołu podkolanowego, najpewniej jest wspomnianym już wisiadłem, w którym dziecko nie będzie w stanie przyjąć prawidłowej postawy. Nosidła mogą się również różnić elementami, które zapewniają komfort rodzicom, wzmocnionymi pasami lub dodatkowymi klamrami.

 Dd którego miesiąca dziecka zdecydować się na nosidełko?

Od którego miesiąca można nosić dziecko w nosidełku? Opinie na temat są podzielone. Jedni twierdzą, że nie powinno się go używać przed szóstym, siódmym miesiącem życia, czyli zanim nie nauczy się samodzielnie siedzieć, inni twierdzą, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać go od początku życia dziecka, jeśli będziemy pilnować prawidłowego noszenia, czyli odpowiedniego ustawienia bioder. Dzieci w tym wieku często zasypiają w nosidłach, musimy więc przy wyborze zwrócić uwagę, czy materiał będzie ułatwiał przyleganie dziecka do matki i stabilizował kręgosłup, oraz, czy na plecach dziecka będzie sięgał aż do szyi, co jeszcze bardziej ułatwi bezpieczne spanie. Zanim zdecydujesz się na dany model nosidełka, sprawdź, jaki przedział wiekowy podaje producent i czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty. Oprócz wspomnianej już w poprzednim akapicie pozycji, należy pamiętać, że dziecko nosimy przodem do naszego brzucha i klatki piersiowej do około siódmego miesiąca życia. Pozwala nam to stabilizować również główkę naszego niemowlaka. Następnie, gdy już samodzielnie siedzi, możemy go nosić na plecach. Pamiętajmy, że nogi dziecka nie powinny odbijać się wówczas od naszych ud, ponieważ jest to dla niego po prostu niezdrowe.

A jakie nosidełko dla rocznego dziecka i starszego będzie najbardziej odpowiednie?

Odpowiednie nosidełko dla rocznego dziecka to takie, które zaspokoi jego ciekawość świata. Dziecko możemy częściej nosić w nosidełku turystycznym, o ile będziemy w stanie “spacyfikować” naszego malucha, który już chętniej będzie poruszał się na własnych nogach. Sprawdź także najlepsze gry planszowe dla dzieci oraz jakie są najlepsze zabawy dla dwulatka.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *