Jak wygląda wizyta u laryngologa z dzieckiem?

Wizyta u laryngologa z dzieckiem

Wizyta u lekarza – szczególnie jeśli jest pierwszą u danego specjalisty – zawsze budzi pełen rodzaj niepokoju i obaw – jak wygląda wizyta u laryngologa z dzieckiem? Czego się spodziewać? Czy trzeba się do niej specjalnie przygotować? Na część z tych pytań najlepiej odpowie osoba pracująca w rejestracji bądź sam lekarz, ale są pewne aspekty, które można poznać już teraz, by uniknąć stresu i niejasności.

Jak się przygotować do wizyty?

Ponieważ laryngolog zajmuje się przede wszystkim profilaktyką i leczeniem chorób uszu, nosa oraz gardła, dobrze jest zadbać o higienę tych części ciała dziecka. Nie można zatem zapomnieć o delikatnym oczyszczeniu uszu z woskowiny oraz umyciu zębów niedługo przed wizytą – część gabinetów umożliwia także skorzystanie z toalety na miejscu.

O czym musisz pamiętać:

Weź ze sobą skierowanie i wszystkie wyniki badań, które mogą okazać się przydatne dla lepszego zdiagnozowania stanu dziecka. Jeśli posiadasz kartę z ewentualnego z pobytu w szpitalu albo informacje z odbytych już konsultacji specjalistycznych, koniecznie je zabierz – z pewnością ułatwią pracę laryngologowi.

Jak wygląda wizyta u laryngologa? Przebieg badania

Dla wielu osób wiedza o tym, czego można spodziewać się podczas konsultacji lekarskiej, pozwala pozbyć się nerwów i niepewności. Dodatkowo jeśli wizyta ma odbywać się z dzieckiem, informacje dotyczące długości i przebiegu wizyty pozwolą się odpowiednio przygotować, dlatego zebraliśmy je w jednym miejscu.

W zależności od tego, czy dotyczy gardła, nosa czy uszu, wizyta u laryngologa z dzieckiem może przebiegać nieco odmiennie. Zawsze jednak podstawowymi narzędziami specjalisty laryngologa są lampa i lustro czołowe.

Jak wygląda wizyta u laryngologa z dzieckiem

Gardło

Jeśli chodzi o dolegliwości związane z gardłem, laryngolog najprawdopodobniej przebada dziecko z wykorzystaniem szpatułki, by dokładnie obejrzeć obszar, którego dotyczy diagnoza. Możesz opowiedzieć dziecku o tym, jak taka procedura wygląda i poinformować o możliwości palpacyjnego zbadania poszczególnych części jamy ustnej. Dodatkowo w sytuacji gdy problem malucha związany jest z krtanią, laryngolog może wykorzystać tzw. lusterko krtaniowe w celu dokładniejszych oględzin. To badanie może nie należeć do najprzyjemniejszych ze względu na potencjalny odruch wymiotny, ale w razie obawy o komfort dziecka zawsze można poprosić o znieczulenie miejscowe.

Nos

Dolegliwości związane z nosem bada się najczęściej poprzez tzw. rynoskopię, którą przeprowadza się przy użyciu wziernika nosowego. Może to wywołać u dziecka delikatny dyskomfort, ale jeśli laryngolog ma duże doświadczenie (szczególnie z dziećmi), z pewnością ograniczy go do minimum. Wizyta u laryngologa z dzieckiem nie musi być stresująca!

Uszy

Z kolei w przypadku dolegliwości związanych z uszami, badanie również odbędzie się za pomocą wziernika, dzięki któremu laryngolog zbada ucho środkowe i stan błony bębenkowej. Jeśli będzie taka konieczność, lekarz może także przeprowadzić badanie drożności trąbki słuchowej lub wykonać profesjonalne czyszczenie uszu dziecka u laryngologa, czyli najbezpieczniejszą i skuteczną metodę oczyszczania uszu. Żadne z tych badań nie powinno sprawić dziecku bólu.

Dodatkowe badania podczas wizyty u laryngologa z dzieckiem

Dodatkowo u niemowląt z podejrzeniem wady słuchu można wykonać bezbolesne, bezpieczne badanie, w którym przy pomocy elektrod bada się fale mózgowe powstające przy emisji dźwięku. Z kolei u starszych dzieci przeprowadza się badanie audiologiczne, które pomaga stwierdzić, czy dziecko słyszy poprawnie – polega to na przejściu dziecka do osobnego pomieszczenia i nasłuchiwania dźwięków o różnej głośności i natężeniu, podczas którego rejestruje się działanie układu nerwowego i potencjały elektryczne powstające dzięki bodźcom dźwiękowym.

Oprócz samego badania, konsultacja będzie opierać się także na wywiadzie z rodzicem, podczas którego lekarz może zapytać o tryb życia małego pacjenta, dolegliwości towarzyszące, skłonności genetyczne czy rodzinne do konkretnych schorzeń, dopytać o objawy lub poprosić o wyniki innych badań (jeśli takowe były oczywiście robione). Jeśli jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak wygląda wizyta u laryngologa z dzieckiem, śmiało dopytaj osobę w recepcji lub znajomych. Pamiętaj, że Twoja pociecha będzie w rękach specjalisty i absolutnie nie ma się czym martwić.

Klaudia

2 komentarze

  1. Justyna

    Objawy odwodnienia przy biegunce sucha pieluszka to chyba się wyklucza

    Odpowiedz
  2. Grażyna

    Moja wnuczka skończyła w kwietniu 2 lata. Czasami jej „wyjdzie słowo mama” ale cały czas coś gada ale nie są to słowa.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *