Jak wygląda wizyta u laryngologa z dzieckiem?

Wizyta u laryngologa z dzieckiem

Wizyta u lekarza – szczególnie jeśli jest pierwszą u danego specjalisty – zawsze budzi pełen rodzaj niepokoju i obaw – jak wygląda wizyta u laryngologa z dzieckiem? Czego się spodziewać? Czy trzeba się do niej specjalnie przygotować? Na część z tych pytań najlepiej odpowie osoba pracująca w rejestracji bądź sam lekarz, ale są pewne aspekty, które można poznać już teraz, by uniknąć stresu i niejasności.

Jak się przygotować do wizyty?

Ponieważ laryngolog zajmuje się przede wszystkim profilaktyką i leczeniem chorób uszu, nosa oraz gardła, dobrze jest zadbać o higienę tych części ciała dziecka. Nie można zatem zapomnieć o delikatnym oczyszczeniu uszu z woskowiny oraz umyciu zębów niedługo przed wizytą – część gabinetów umożliwia także skorzystanie z toalety na miejscu.

O czym musisz pamiętać:

Weź ze sobą skierowanie i wszystkie wyniki badań, które mogą okazać się przydatne dla lepszego zdiagnozowania stanu dziecka. Jeśli posiadasz kartę z ewentualnego z pobytu w szpitalu albo informacje z odbytych już konsultacji specjalistycznych, koniecznie je zabierz – z pewnością ułatwią pracę laryngologowi.

Jak wygląda wizyta u laryngologa? Przebieg badania

Dla wielu osób wiedza o tym, czego można spodziewać się podczas konsultacji lekarskiej, pozwala pozbyć się nerwów i niepewności. Dodatkowo jeśli wizyta ma odbywać się z dzieckiem, informacje dotyczące długości i przebiegu wizyty pozwolą się odpowiednio przygotować, dlatego zebraliśmy je w jednym miejscu.

W zależności od tego, czy dotyczy gardła, nosa czy uszu, wizyta u laryngologa z dzieckiem może przebiegać nieco odmiennie. Zawsze jednak podstawowymi narzędziami specjalisty laryngologa są lampa i lustro czołowe.

Jak wygląda wizyta u laryngologa z dzieckiem

Gardło

Jeśli chodzi o dolegliwości związane z gardłem, laryngolog najprawdopodobniej przebada dziecko z wykorzystaniem szpatułki, by dokładnie obejrzeć obszar, którego dotyczy diagnoza. Możesz opowiedzieć dziecku o tym, jak taka procedura wygląda i poinformować o możliwości palpacyjnego zbadania poszczególnych części jamy ustnej. Dodatkowo w sytuacji gdy problem malucha związany jest z krtanią, laryngolog może wykorzystać tzw. lusterko krtaniowe w celu dokładniejszych oględzin. To badanie może nie należeć do najprzyjemniejszych ze względu na potencjalny odruch wymiotny, ale w razie obawy o komfort dziecka zawsze można poprosić o znieczulenie miejscowe.

Nos

Dolegliwości związane z nosem bada się najczęściej poprzez tzw. rynoskopię, którą przeprowadza się przy użyciu wziernika nosowego. Może to wywołać u dziecka delikatny dyskomfort, ale jeśli laryngolog ma duże doświadczenie (szczególnie z dziećmi), z pewnością ograniczy go do minimum. Wizyta u laryngologa z dzieckiem nie musi być stresująca!

Uszy

Z kolei w przypadku dolegliwości związanych z uszami, badanie również odbędzie się za pomocą wziernika, dzięki któremu laryngolog zbada ucho środkowe i stan błony bębenkowej. Jeśli będzie taka konieczność, lekarz może także przeprowadzić badanie drożności trąbki słuchowej lub wykonać profesjonalne czyszczenie uszu dziecka u laryngologa, czyli najbezpieczniejszą i skuteczną metodę oczyszczania uszu. Żadne z tych badań nie powinno sprawić dziecku bólu.

Dodatkowe badania podczas wizyty u laryngologa z dzieckiem

Dodatkowo u niemowląt z podejrzeniem wady słuchu można wykonać bezbolesne, bezpieczne badanie, w którym przy pomocy elektrod bada się fale mózgowe powstające przy emisji dźwięku. Z kolei u starszych dzieci przeprowadza się badanie audiologiczne, które pomaga stwierdzić, czy dziecko słyszy poprawnie – polega to na przejściu dziecka do osobnego pomieszczenia i nasłuchiwania dźwięków o różnej głośności i natężeniu, podczas którego rejestruje się działanie układu nerwowego i potencjały elektryczne powstające dzięki bodźcom dźwiękowym.

Oprócz samego badania, konsultacja będzie opierać się także na wywiadzie z rodzicem, podczas którego lekarz może zapytać o tryb życia małego pacjenta, dolegliwości towarzyszące, skłonności genetyczne czy rodzinne do konkretnych schorzeń, dopytać o objawy lub poprosić o wyniki innych badań (jeśli takowe były oczywiście robione). Jeśli jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak wygląda wizyta u laryngologa z dzieckiem, śmiało dopytaj osobę w recepcji lub znajomych. Pamiętaj, że Twoja pociecha będzie w rękach specjalisty i absolutnie nie ma się czym martwić.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *