Czy można szczepić dziecko z katarem? Kiedy nie szczepić?

czy można szczepić dziecko z katarem

Ze względu na nowoczesne i bezpieczne formuły szczepionek nie ma wielu przeciwwskazań do szczepienia dziecka, ale zdecydowanie warto znać je wszystkie, by po przyjściu na miejsce szczepienia nie zostać odprawionym z kwitkiem. W jednym artykule zebraliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tym, kiedy nie powinno się szczepić dziecka, a jakie symptomy mimo obaw rodziców nie stanowią przeciwwskazań.

Czy można szczepić dziecko z katarem? Za i przeciw

Kiedy dziecko ma katar, pojawia się pytanie, czy szczepić dziecko z katarem? Czy to na pewno bezpieczne? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie ma jednego kataru – wszystko zależy od tego, co jest jego przyczyną. Ogólnie przyjmuje się, że jeśli nie towarzyszą mu inne dolegliwości (kaszel, wysoka temperatura), a sam katar nie ma ropnego charakteru, to szczepienie może się odbyć. Problem pojawia się wówczas gdy katar może być objawem poważniejszej infekcji, dlatego wielu lekarzy zaleca odczekanie z ustąpieniem objawów. 

Ważne: jeżeli opiekunowie dziecka mają silny katar, któremu towarzyszą inne objawy sygnalizujące infekcję, oznacza to, że w otoczeniu dziecka także znajdują się niesprzyjające bakterie lub wirusy i należy wziąć to pod uwagę, decydując się na szczepienie w terminie lub przełożenie go.

Szczepienie dziecka z katarem – bezpieczne tylko, jeśli wiesz, co dolega maluchowi

Lekki katar, nawet jeśli o charakterze bakteryjnym, nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia dziecka – nie przyczynia się do powstawania komplikacji po podaniu preparatu. Podobnie katar będący łagodną reakcją alergiczną (a także inne objawy alergii u dziecka, np. wysypka) także nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia. Jeśli jesteś opiekunem dziecka, pamiętaj, że najważniejsza jest obserwacja temperatury jego ciała i nie ukrywanie żadnych objawów przed lekarzem prowadzącym wywiad przed szczepieniem. Pamiętaj też, że jeśli dziecko ma przyjąć szczepionkę przeciwko WZW typu B, Hib lub DTP przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi, najlepiej, by było w pełni zdrowe – te szczepionki mocno wpływają na pracę układu immunologicznego.

czy szczepienie dziecka z katarem jest bezpieczne

W jakim czasie po infekcji możemy zaszczepić dziecko?

Jeśli wiesz, że katar jest częścią większej infekcji, pamiętaj, aby odczekać do całkowitego wyzdrowienia dziecka. Jeżeli nie było wdrażane leczenie antybiotykowe, możesz wykonać szczepienie niedługo po ustąpieniu objawów.

Kiedy nie powinno się szczepić dziecka?

Są takie sytuacje, które sprawiają, że szczepienie dziecka z katarem nie jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim:

  • Uważaj na katar zielony i ropny, któremu towarzyszą objawy infekcji (kaszel, gorączka) – chore dziecko nie powinno być szczepione przede wszystkim dlatego, że trudno będzie odróżnić ewentualną reakcję na szczepionkę od objawów infekcji.
  • Szczepienie należy przełożyć także wówczas gdy u dziecka oprócz kataru występuje ostry stan chorobowy, szczególnie wymagający leczenia antybiotykiem – w takich sytuacjach zaleca się przełożenie szczepienia nawet o 2 tygodnie.

Innymi aspektami wpływającymi negatywnie na możliwość szczepienia, są:

  • alergia na składniki szczepionki;
  • zaburzenia odporności (dotyczy to szczepionek zawierających żywe bakterie i wirusy, czyli przeciwko gruźlicy, odrze, śwince i różyczce, ospie wietrznej, rotawirusom;
  • zaawansowane choroby przewlekłe lub ich czasowe zaostrzenie.

Pytaj lekarza

Na pytanie, czy można szczepić dziecko z katarem, ostatecznie powinien odpowiedzieć lekarz, który przed wykonaniem szczepienia przeprowadza wywiad z opiekunem dziecka oraz bada malucha (osłuchuje płuca, mierzy temperaturę, sprawdza stan gardła). W oparciu o te dane lekarz decyduje, czy można zaszczepić dziecko z katarem, czy lepiej przełożyć to na późniejszy termin, w którym dziecko będzie całkowicie zdrowe. 

Sprawdź, również artykuł: Nadchodzi sezon przeziębień – jak będzie wyglądała jesień 2021?

 

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *