Alergia u dzieci - po czym ją rozpoznać?

alergia u dzieci jak rozpoznać

Twoja pociecha od początku wiosny ma katar? Po zjedzeniu niektórych produktów spożywczych zauważasz, że ma problemy trawienne lub wysypkę? Takie objawy mogą sygnalizować rozwijającą się infekcje, ale równie dobrze może to być alergia, czy uczulenie. Nie jest prawdą, że alergie są tylko wrodzone – na każdym etapie naszego życia może nas uczulić któryś z alergenów. W tym wpisie zagłębiamy temat – alergia objawy u dzieci.

Najtrudniej zdiagnozować alergie u noworodka i niemowlaka. Często objawy są podobne do zwykłego przeziębienia np. katar czy łzawienie oczu. Pierwszym krokiem do sukcesu jest zaobserwowanie oznak reakcji alergicznej, które towarzyszą Twojemu dziecku i skonsultowanie ich ze swoim lekarzem.

Alergia u dzieci objawy, czyli 50 twarzy alergii

Lista alergenów jest bardzo długa, właściwie może nas uczulić praktycznie wszystko! Niestety bywa i tak, że maluch już rodzi się z alergią, którą odziedziczył po swoich rodzicach. W pierwszych dniach życia często występują objawy skórne, między innymi wysypki, stany zapalne w zgięciu łokci i kolan, sucha, łuszcząca się skóra lub świąd. Takie objawy należy skonsultować z lekarzem, ponieważ wcale nie muszą one oznaczać alergii. Od strony układu oddechowego głównym symptomem jest łzawienie oczu, kichanie i wodnisty katar. Możemy z nim walczyć z pomocą Metody 3 Kroków, gdyż przy tym typie alergii odciąganie wydzieliny z nosa i nawilżanie śluzówki jest kluczowym krokiem do ulgi Twojego malucha. Alergia objawy u dzieci – jak odróżnić te objawy od przeziębienia? Charakterystyczne jest to, że podczas reakcji alergicznej nie występuje gorączka. Zerknijmy teraz od strony brzuszka. Układ pokarmowy maluszka jest bardzo delikatny i musimy o niego szczególnie zadbać. Częste ulewanie, brak apetytu, zaparcia i biegunki to główne symptomy alergii od strony układu pokarmowego.

Wiosna, kwiaty i pyłki…

Każda mama uwielbia spacery przy ciepłym wiosennym wiaterku. Wszystko budzi się do życia, a wraz z nadlatującymi bocianami pojawiają się niestety też pyłki. Okres od marca do października jest najbardziej intensywny w kalendarzu pyłków alergicznych. Wtedy mogą pojawić się łzawiące oczy, wodnisty katar, czy kichanie. Jeśli te objawy pojawiają się bez wystąpienia gorączki, to może (ale nie musi!) oznaczać, że nasz maluch jest na coś uczulony. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza, który zdiagnozuje lub wykluczy występowanie alergii. Spacer nie wątpliwie jest ważny w rozwoju dziecka, lecz jeśli Twoja pociecha ma uczulenie na pyłki, to staraj się wychodzić z nim wieczorami, kiedy stężenie pyłów jest mniejsze. Po każdym spacerze dokładnie umyj dziecku twarz i rączki, a przy cieknącym nosie ważne jest, aby zachować odpowiednie nawilżenie śluzówki i okolic nosa. W tym celu świetnie sprawdzi się katarek maść nawilżająca do nosa z prebiotykiem, która na pewno przyniesie maluchowi duży komfort oddychania.

Alergia u dziecka pod lupą lekarską

Każdą alergię lub jej objawy należy skonsultować z lekarzem, który może zlecić przeprowadzenie dodatkowych testów czy badań. Głównymi metodami stwierdzania alergii są badania krwi, testy skórne i testy prowokacyjne. Jeśli zidentyfikujemy naszego wroga, możemy przystąpić z nim do walki, a lekarz zaleci odpowiednią kurację. U większych dzieci, które ukończyły 5 rok życia, jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, można spróbować odczulić malucha i uwolnić go od uciążliwej alergii.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *