Tradycyjna gruszka do odciągania kataru - czy stosować?

Gruszka do odciągania kataru

Nie da się ukryć, że jeszcze do niedawna gruszka do nosa była wręcz nieodłącznym atrybutem każdej mamy. Jednak im więcej wiedzy zdobywamy na ten temat, tym bardziej kontrowersyjnym rozwiązaniem się staje. Starsze pokolenia wciąż ją uwielbiają, natomiast zarówno dzieci, jak i młodzi rodzice, są raczej sceptyczni. Dlaczego? Czy gruszka do nosa jest bezpieczna i można jej swobodnie używać, czy jednak warto zastanowić się nad lepszym, nowocześniejszym rozwiązaniem?

Bez dwóch zdań – lubimy tradycję. Lubimy to, co stosowały nasze babcie, a domowe receptury zawsze brzmią pewnie, nawet jeśli miałyby się opierać wyłącznie na roślinach. Może właśnie dlatego wciąż korzystamy z gruszki, mimo że na rynku pojawił się szeroki wybór wszelkiego rodzaju aspiratorów. Pisaliśmy już kiedyś o tym, co wybrać – ponieważ „gruszka do nosa czy aspirator” to temat poddany już debacie, dziś damy spokój narzędziom takim jak Katarek i zastanowimy się po prostu, czy odtykanie nosa gruszką jest bezpieczne.

Jak właściwie działa gruszka do nosa dla niemowląt?

To dość prosty mechanizm. Gruszka ma kształt owocu, od którego wzięła nazwę – jej wydłużoną końcówkę umieszcza się w nosku dziecka, a zasysające się do środka powietrze powinno odciągnąć również zalegającą wydzielinę. Czynność tę powtarza się w obu dziurkach nosa, kolejno zatykając drugą i blokując przepływ powietrza.

… Katarek odciągnięty i co dalej?

No dobrze, zalegający katar opuścił nosek malucha, ale w tym miejscu pojawia się tak naprawdę główny dylemat związany z użytkowaniem gruszki dla niemowlaka. Co się dzieje z wydzieliną, którą ściągasz z noska? Trafia przecież do środka gruszki: razem z pakietem bakterii. Ogromnym problemem dla wszystkich rodziców jest pytanie – jak to w ogóle wyczyścić? I czy przepłukiwanie wodą coś da? W końcu w środku mimo wszystko zbiera się wilgoć, która nie znajduje ujścia. Wnętrze gruszki do nosa nigdy nie będzie całkowicie suche, co niestety czyni je zwyczajnie niehigienicznym. Jeśli jednak jesteś przekonana, że chcesz używać gruszki, rozejrzyj się za modelem, który można otworzyć, wymyć, wyparzyć i wysuszyć – to jedyne naprawdę rozsądne rozwiązanie.

Gruszka czy aspirator do nosa dla dziecka

Ryzyko związane z używaniem gruszki

Gruszka na katar u dziecka może wydawać się oczywistym rozwiązaniem. Warto mieć jednak na uwadze aspekty, które utrudniają jej działanie albo wiążą się z ryzykiem dla malucha.

  • Siła ssania – jest raczej niewielka. Plus jest taki, że odciąganie kataru nie powoduje dyskomfortu u dziecka. Minus – trudno wyciągnąć całą gęstą wydzielinę z noska, szczególnie tę, która zalega nieco głębiej.
  • Podrażnienie noska – końcówka gruszki do odciągania kataru jest sztywna i długa. Pozwala to opróżnić dziurki z kataru, ale jednocześnie powoduje ryzyko sprawienia dziecku dyskomfortu. Co więcej, jeśli gruszką posługuje się osoba, która nie miała z nią wcześniej do czynienia, może wetknąć ją za głęboko i spowodować ból. Najlepiej by gruszka miała dość opływowy, nie szpiczasty kształt.
  • Trudność z utrzymaniem higieny – tak jak pisaliśmy wyżej, naprawdę trudno jest pozbyć się wszelkich bakterii ze środka gruszki, nie wspominając już o tym, jaką szkodę może wyrządzić utrzymująca się w środku wilgoć.

Dlatego właśnie używanie gruszki do nosa wymaga umiejętności, delikatności i cierpliwości, a przede wszystkim – zakupu specjalistycznego modelu, w którym cena przestaje już być tak atrakcyjna. W innym wypadku ryzykujemy podrażnieniem (a nawet uszkodzeniem!) błony śluzowej noska dziecka i rozprzestrzenianiem się niechcianych bakterii.

Co z tą gruszką?

Nasz ostateczny werdykt jest taki, że gruszka do nosa dla dzieci może przynieść tyle korzyści, co szkody. Nie bez powodu wprowadziliśmy na rynek Katarek, dzięki któremu maluchy mogą spać spokojnie. Ale ostateczną decyzję pozostawiamy Tobie – w końcu sama wiesz, co jest najlepsze dla Twojej pociechy. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup gruszki, weź pod uwagę kluczowe elementy budowy, które pozwolą na higieniczne i bezpieczne stosowanie jej.

Gosia

Każdego dnia staram się wyszukiwać najciekawsze tematy.
Każda z nas jest Kobietą, Mamą, Żoną czy Córką- często pełnisz pewnie wszystkie te role społeczne na raz :) nie jesteś z tym sama pamiętaj. Moją stronę tworzą mamy: mama farmaceutka, przyszła mama, mama pediatra, mama blogerka. Czekamy na Twoje pytania! Jeśli chcesz ze mną współpracować zapraszam do kontaktu:

1 komentarz

  1. Mama_dwojki

    Witam, moja córeczka ma 20 dni i od 5 dni ma katarek. Je normalnie nie brakuje jej apetytu , gorączki równie nie ma , ale martwi mnie to że te gile są zieloni żółte i dzisiaj przy odcisgnieciu zobaczyłam krew. Byłam u lekarza przepisał pisk do nosa . Ja jeszcze stosuje maść majerankowa i inhalacje 2 razy dziennie z soli fizjologicznej. Moje pytanie brzmi czy iść jeszcze do lekarza ?

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!