Dlaczego oddychanie przez nos jest zdrowsze niż przez usta?

Dlaczego oddychanie przez nos jest zdrowsze

Oddychanie przez nos korzystnie odbija się to nie tylko na ich zdrowiu, ale i samopoczuciu, czyni odporniejszymi na infekcje i sprawi, że będą miały więcej energii. Ale dlaczego właściwie oddychanie przez nos jest takie ważne i dlaczego jest dużo korzystniejsze od oddychania przez usta? Dowiecie się tego z naszego porównania.

Oddychanie przez usta

Oddychanie przez usta nie jest tak efektywne, jak przez nos i może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Wyróżnia się 3 największe jego wady, które niekorzystnie wpływają na fizjologię naszego ciała:

  • Skurcz mięśni gładkich dróg oddechowych w wyniku zbyt niskiego poziomu dwutlenku węgla w organizmie – sytuacja ta sprawia, że oddychanie traci swoje prozdrowotne właściwości staje się bardzo wymagające, a przez to tracimy więcej energii i cały czas mamy uczucie zmęczenia,
  • Nieprzyswajanie tlenku azotu produkowanego w zatokach nosowych – tlenek azotu ma właściwości dezynfekujące, zabija bakterie, wirusy i grzyby, a tym samym chroni nasz układ oddechowy przed różnego rodzaju infekcjami. Oddychając przez usta rezygnujemy z tego dobroczynnego działania,
  • Ograniczenie dopływu tlenu do płuc i komórek ciała – co może spowodować chroniczne niedotlenienie, czyli bardzo niekorzystną dla naszego organizmu sytuację.

Oddychanie przez nos

Tak naprawdę oddychanie przez nos jest najbardziej naturalne i intuicyjne. Jeśli się więc na tym nie skupiamy, zazwyczaj automatycznie oddychamy przez nos, chyba że jesteśmy chorzy lub przeziębieni. U najmłodszych czasem zdarza się, że mają problem z zapanowaniem nad tą czynnością, dlatego dobrze jest ich przeszkolić w tym temacie. Pomocne będą wspólne ćwiczenia oddechowe, dzięki którym dziecko pozna jak, prawidłowo wprowadzać i wyprowadzać powietrze z organizmu.

A dlaczego to takie ważne? Powodów jest co najmniej kilka:

  • Nos pełni funkcję filtra i czujnika,
  • Nadaje prawidłowy tor przepływu powietrza,
  • Nawilża powietrze i doprowadza je do odpowiedniej temperatury, co jest ważne zwłaszcza w sytuacjach skrajnych warunków pogodowych,
  • chroni organizm przed infekcjami,
  • poprawia jakość wdychanego powietrza,
  • dostarcza do organizmu więcej tlenu.

Oddychanie przez nos jest więc zbawienne dla naszego organizmu i stanowi podstawę zdrowia. Niektórzy lekarze zalecają dodatkowo profilaktyczne oczyszczanie nosa nawet, gdy nie mamy kataru, najlepiej przed snem, byśmy także w nocy prawidłowo oddychali. U małych dzieci świetnie sprawdzi się w tej sytuacji aspirator do nosa dla niemowląt, który doskonale usuwa zbędną wydzielinę, kiedy maluch nie potrafi jej jeszcze sam wydmuchać.

Gosia

Każdego dnia staram się wyszukiwać najciekawsze tematy.
Każda z nas jest Kobietą, Mamą, Żoną czy Córką- często pełnisz pewnie wszystkie te role społeczne na raz :) nie jesteś z tym sama pamiętaj. Moją stronę tworzą mamy: mama farmaceutka, przyszła mama, mama pediatra, mama blogerka. Czekamy na Twoje pytania! Jeśli chcesz ze mną współpracować zapraszam do kontaktu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!