14 grudnia 2016

Sny w ciąży- dziwne, a jak realne

Ufff! Znowu to samo! Budzisz się rano i nie możesz uwierzyć w to, co ci się śniło! Kilka różnych snów w ciągu jednej nocy, a każdy z nich świetnie pamiętasz. Zdarza się, że są śmieszne, niewiarygodne, albo wręcz przeciwnie- to koszmary, które męczą cię co noc. Nie wystarczy rosnący brzuch, który utrudnia znalezienie wygodnej pozycji do spania, nie wystarczają częste nocne pobudki, które urządza ci pęcherz. Sny to dodatkowa nocna przygoda dla większości ciężarnych. Jak to możliwe, skoro normalnie trudno ci przypomnieć sobie o czym śniłaś nawet zaraz po przebudzeniu?  

Pierwsze tygodnie ciąży

Zazwyczaj intensywne  sny zaczynają się już na początku ciąży i towarzyszą ci przez cały czas jej trwania. Ze względu na zmęczenie w pierwszym trymestrze kładziemy się spać wcześniej, a potem słuchając rad lekarzy staramy się wysypiać.Pod koniec trzeciego trymestru noce stają się bardziej uciążliwe, a pobudki częstsze. Statystycznie ciężarne śpią więc o wiele dłużej niż kobiety nie będące w ciąży. To pierwszy czynnik, który sprzyja śnieniu. Więcej śpimy więc więcej śnimy! Zażywając suplementy i witaminy dla ciężarnych dostarczamy też organizmowi większą niż zazwyczaj dawkę witamin z grupy B, które wpływają korzystnie na pracę mózgu, który produkuje bardziej wyraziste sny.

Nawet jeśli do tej pory nie przywiązywałaś dużej wagi do nocnych marzeń, twoje sny w czasie ciąży mogą cię zaskoczyć. Przede wszystkim niezwykłe jest to, jak dokładnie je pamiętamy, czasem są tak realistyczne i wyraźne, ze długo po obudzeniu o nich myślimy. Część z nas boryka się w czasie ciąży z powracającymi koszmarami, które mogą wpłynąć na nasz nastrój i  niepotrzebnie wystraszyć.

Dlaczego te sny są takie realne?

Musimy uświadomić sobie, ze te niezwykłe realistyczne sny to przede wszystkim sprawka buzujących hormonów ciążowych, a przede wszystkim progesteronu. To właśnie on wpływa na fazę REM, kiedy mamy marzenia senne- wydłuża ją i sprawia, że jest bardziej intensywna.

W czasie ciąży jesteśmy bardziej rozchwiane emocjonalnie- to nie tylko burza hormonów, ale też naturalny niepokój i podekscytowanie tą nową sytuacją. Sny są doskonałym filtrem rzeczywistości- przez nie przepuszczane są wszystkie emocje, zarówno te dobre i złe. Umysł w nocy porządkuje emocje- stąd też bardziej intensywne i dzikie sny.

Dlaczego lepiej pamiętamy to, o czym śniłyśmy? Przez całą ciążę zazwyczaj budzimy się w nocy kilka razy, żeby pójść do toalety. Naukowcy udowodnili, ze sen jest lepiej zapamiętywany od razu po obudzeniu, dlatego właśnie budząc się tak często, jesteśmy w stanie lepiej go odtworzyć rano.

Czy mam się czego obawiać?

Jeśli jednak co wieczór idziesz do łóżka z niepokojem, a w nocy nękają cie wyjątkowo realistyczne koszmary, sny o dziecku czy też o zdradzie, warto porozmawiać o tym z partnerem albo przyjaciółką. Wypowiedziane na głos obawy i nocne strachy zazwyczaj tracą swoją moc w ciągu dnia, a wsparcie bliskiej osoby pomoże ci zrozumieć, że tylko to, co w realu naprawdę się liczy. Pamiętaj też o tym, ze motyw zdradzającego partnera i dziecka, któremu dzieje się krzywda to najczęściej powtarzające się koszmary u większości ciężarnych. To odbicie zupełnie naturalnej troski i tego, ze non stop myślisz o dziecku w twoim brzuchu. Nie martw się!- kiedy tylko urodzisz dziecko, twoje sny stracą na intensywności i przejdą na dalszy plan. Od tego czasu będziesz marzyć o kolorowych snach i dluugiej przespanej nocy 🙂 

Gosia

Każdego dnia staram się wyszukiwać najciekawsze tematy.
Każda z nas jest Kobietą, Mamą, Żoną czy Córką- często pełnisz pewnie wszystkie te role społeczne na raz :) nie jesteś z tym sama pamiętaj. Moją stronę tworzą mamy: mama farmaceutka, przyszła mama, mama pediatra, mama blogerka. Czekamy na Twoje pytania! Jeśli chcesz ze mną współpracować zapraszam do kontaktu:
malgorzata.zak@duna.biz.pl

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!