21 czerwca 2017

Porównywanie dzieci. Nigdy nie powinnaś tego robić

Jeśli chcesz wychować pewnego siebie człowieka, zależy ci na tym, by rodzeństwo się kochało i wspierało – nie porównuj dzieci do siebie.

A co potrafi Wasze dziecko?

 „Spójrz na Stasia, on już policzył”, „Nie mogłabyś pisać wyraźniej? Patrz jak ładnie to zrobiła Ola”, „Twój brat jak był w twoim wieku, to już umiał pisać” – porównywanie dzieci do siebie jest nieskuteczne i bardzo groźne. Wcale nie motywuje do działania, a „doskonale” obniża samoocenę (bo zawsze znajdzie się ktoś lepszy) i podsyca rywalizację między rodzeństwem. Co robić, gdy porównania cisną się nam na usta?

Po pierwsze wczuj się w rolę porównywanego dziecka: jak ty byś zareagowała, gdyby ktoś powiedział ci: „Spójrz na Kaśkę, ta to ma talent. Nie mogłabyś pracować tak jak ona?” albo „ Dlaczego wzięłaś się za prasowanie w ostatniej chwili? Twoja siostra robi to na bieżąco i ma spokój”. Nieprzyjemne prawda? Dzieci stawiane w takiej sytuacji często nieświadomie zaczynają działać zgodnie z zasadą „skoro nie mogę być najlepszy, to będą najlepszy z najgorszych” albo się poddają. 

Lepiej unikać porównać, które stawiają jedno dziecko w niekorzystnym świetle. Zamiast mówić: „Jesteś fajtłapą. Twoja młodsza siostra tak nie rozlewa jak ty”, skuteczniej będzie jeśli opiszesz co widzisz: „Wylałeś sok, trzeba to zetrzeć”. Ale porównywanie, które wyróżnia jedno z dzieci też może przysporzyć kłopotów. Na przykład powiedzenie: „Nie zostawiaj po sobie bałaganu jak twoja młodsza siostra. Jesteś już duży” może w dziecku wzbudzić chęć pognębienia rodzeństwa. Znów – lepiej opisać co się widzi: „Zabrałeś po kolacji naczynia do zlewu. Brawo!”.

A zatem,  zamiast porównywać możesz powiedzieć dziecku co ci się nie podoba w jego postępowaniu lub zachowaniu. Opisuj to co widzisz (np. „Nowy tablet leży na podłodze i ktoś może na niego nadepnąć”), co czujesz (np. „Obrażanie innych mnie smuci/ denerwuje/ martwi”). Dodaj do tego opisu wskazówkę, co należy zrobić (np. „Miejsce tabletu jest na biurku”, „Wyraź swoją złość zapisując wszystko na kartce, możesz ją nawet zniszczyć”).

 

Maria Gaj – psycholog w trakcie szkolenia terapeutycznego w nurcie poznawczo – behawioralnym

Gosia

Każdego dnia staram się wyszukiwać najciekawsze tematy.
Każda z nas jest Kobietą, Mamą, Żoną czy Córką- często pełnisz pewnie wszystkie te role społeczne na raz :) nie jesteś z tym sama pamiętaj. Moją stronę tworzą mamy: mama farmaceutka, przyszła mama, mama pediatra, mama blogerka. Czekamy na Twoje pytania! Jeśli chcesz ze mną współpracować zapraszam do kontaktu:
malgorzata.zak@duna.biz.pl

1 komentarz

  1. Satoko

    absolutnie nie należy dzieci ze sobą porównywać bo to ma złe skutki wychowawcze.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!